Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Trochę mam oleju w głowie...

Magnetyczna osobowość i intrygujący wokal. Multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. O kim mowa? Przed państwem Dominika Barabas.

Dominika Barabas. Fot. materiały organizatorów
Dominika Barabas. Fot. materiały organizatorów

Dominika Barabas to laureatka XV edycji konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" (pierwsze miejsce) oraz zdobywczyni nagród Grand Prix na dwóch festiwalach poezji śpiewanej (w Siedlcach i Olsztynie). Uczestniczka muzycznych talent show i autorka płyty "Cień" z 2008 roku. Piosenki z tego krążka często gościły na antenie radiowej Trójki. W zeszłym roku zdobyła nagrodę specjalną na Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu. Z Krakowa natomiast wróciła z wyróżnieniem w postaci I miejsca na 44. Festiwalu Piosenki Studenckiej (gdzie prócz tego wyśpiewała Nagrodę im. Wojciecha Bellona i Nagrodę Dziennikarzy). Autorka głębokich, poetyckich tekstów i lirycznych aranżacji, m.in. ballad "Do zobaczenia znów", "Czarnomyślni" czy "Obok siądź". Jej charakterystyczny głos sprawia, że raz usłyszany długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

Dominika Barabas to artystka niezwykle skromna i "zwyczajna", mimo wielu festiwalowych wyróżnień i scenicznych sukcesów. W jednej ze swoich piosenek śpiewa: "Nie piszę o problemach sfrustrowanej nastolatki / I nie ubieram się w różowe suknie niczym lalki Barbie / Może swoją urodą chwalić się nie mogę / Ale za to trochę mam oleju w głowie / W mym słowniku nie ma słowa "gwiazdowanie" / Czyli to, co robią dumne, blade panie / Po wygranych kilku z rzędu festiwalach [...]".

W poniedziałek Dominika Barabas wystąpi w poznańskiej Meskalinie, a towarzyszyć jej będą: Michał Francuzik i Piotr Pawlus na gitarach oraz Mateusz Brzostowski na perkusji. Sama artystka zagra m.in. na gitarze i instrumentach klawiszowych.

Anna Solak

  • koncert Dominiki Barabas
  • 4.02, g. 20
  • Klub Meskalina, Stary Rynek 6
  • bilety 15/20 zł (do kupienia w CIM-ie)