Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

To nadal Jazzpospolita

Sporo w ostatnim czasie w Jazzpospolitej zmian personalnych. Mimo tego zespół potrafił zachować uwielbiany przez fanów charakter swojej muzyki, w której łączą jazz, post-rock i ambient. Świadczy o tym ich najnowsza płyta Przypływ. Utwory z tego krążka staną się podstawą programu najbliższego poznańskiego koncertu grupy - w klubie Blue Note.

. - grafika artykułu
Zespół Jazzpospolita, fot. materiały prasowe

Ideą Jazzpospolitej, która przyświeca jej od założenia w 2008 roku jest granie jazzu w niejazzowy sposób. Co to znaczy? Jak czytamy w wypowiedzi założyciela grupy Stefana Nowakowskiego: - Zawsze graliśmy pomiędzy gatunkami. Część z nas ciąży ku jazzowi, ktoś ku post-rockowi, jeszcze inny ciągnie w stronę muzyki współczesnej. Równowaga i harmonia są jednak zachowane.

Jazzpospolita od początku swojej działalności intryguje słuchaczy. W ciągu kilkunastu lat zespół wydał 8 płyt i zagrał kilkaset koncertów. Instrumentalny rdzeń grupy pozostaje niezmienny - gitara bas, klawisze i perkusja. Dzięki temu wypracowała własne, rozpoznawalne brzmienie łączące tak wiele stylów, że przyciąga rzesze fanów z bardzo różnych kręgów. Ten eklektyzm sprawia, że Jazzpospolita z powodzeniem występuje zarówno na klubowych koncertach, jak i dużych festiwalach jazzowych i popowo-rockowych. Zespół współpracował m.in. z Pauliną Przybysz i Noviką, występował na Open'erze, Męskim Graniu, London Jazz Festival, Match & Fuse, Copenhagen Jazz Festival, Kaliningrad City Jazz i wielu innych ważnych muzycznych wydarzeniach.

Przypływ wiąże się ze sferą nowości, energii, zmiany - i rzeczywiście najnowsza płyta Jazzpospolitej pod pewnymi względami może zaskakiwać. Utwory są tu zdecydowanie bardziej spokojne, przestrzenne, bardziej refleksyjne. Dużo w nich nawiązań do natury, o czym mówią tytuły Biały las, Przedwiośnie, Przypływ, czy Rezerwat. Spójność płyty jest także wynikiem tego, że większość materiału napisały dwie osoby - gitarzysta Łukasz Borowicki oraz lider zespołu. Borowicki dołączył do zespołu w 2018 roku, zastępując Michała Przerwę-Tetmajera. Drugą zmianą w składzie było dołączenie perkusisty Karola "Domana" Domańskiego, który zastąpił Wojtka Oleksiaka. Obaj muzycy mocno związani byli dotąd z polską i duńską sceną jazzową.

- Symbolika płynącej wody dobrze pasuje do naszej obecnej sytuacji: przez ostatni czas przechodziliśmy raczej przez fazę odpływu, teraz wracamy z falą, z nową energią. Nowy skład, nowy album, ale to nadal Jazzpospolita - czytamy w wypowiedzi Nowakowskiego. Organizatorzy koncertu zapowiadają, że muzycy najnowszy materiał poddadzą improwizacji - zaskoczeń i nowości może być więc więcej, także dla osób, które dobrze zapoznały się już z Przypływem.

Aleksandra Kujawiak

  • Koncert zespołu Jazzpospolita
  • 28.02, g. 19
  • klub Blue Note
  • bilety (sprzedaż zakończona)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021