Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Szczególny śpiewak w szczególnym miejscu

Rafał Siwek, polski bas, który podbija światowe sceny operowe, wykona dla poznaniaków najpiękniejsze arie - w niedzielę w Teatrze Wielkim.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Rafał Siwek jest solistą największych scen operowych świata, m.in. mediolańskiego Teatro alla Scala. - To bardzo miłe wspomnienia, choć wiadomo, ten pierwszy występ w La Scali był stresujący. To wymagająca publiczność, szczególnie dla śpiewaków spoza Włoch - wspomina artysta. Siwek wystąpił wówczas w roli Sarastro w "Czarodziejskim flecie" Mozarta. Dopiero gdy po zaśpiewanej przez siebie arii zszedł ze sceny i otrzymał gratulacje od chórzystów, uznawanych przez śpiewaków za "największych krytyków", poczuł się pewnie. Wielkim sentymentem Siwek tratuje także festiwal w Weronie, do której wraca od kilku lat. - Festiwal odbywa się latem, więc jest to taka letnia świątynia sztuki. Zjeżdżają się melomani z całego świata i na każdym spektaklu jest po kilkanaście tysięcy osób. To szczególne miejsce na operowej mapie świata - mówi.

Słynny śpiewak większą część roku spędza w trasie, ale nadal zapewnia, że jest domatorem i najchętniej występowałby tylko w Warszawie. W obecnym jak i przyszłym sezonie nie będzie on jednak częstym gościem stołecznej sceny. Za to dużym szczęściem mogą cieszyć się poznaniacy, bo Siwek znalazł się w obsadzie "Borysa Godunowa" w reżyserii Iwana Wyrypajewa, najnowszej propozycji Teatru Wielkiego. Ponadto specjalnie dla mieszkańców Poznania wystąpi ze swoich recitalem w gmachu pod Pegazem już 6 listopada.

Podczas niedzielnego koncertu usłyszymy najpiękniejsze arie operowe ze światowego repertuaru. Rafał Siwek tradycyjnie (bo szczególnie często wykonuje muzykę Giuseppe Verdiego) zaśpiewa arie z "Don Carlosa", "Attyli" i "Macbetha", ale oprócz tego usłyszymy go w rolach z "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego i "Cyrulika sewilskiego" Gioacchino Rossiniego. Śpiewakowi na scenie towarzyszyć będzie sopranistka Monika Mych-Nowicka (duet Rajmonda i Łucji z "Łucji z Lammermoor" Donizzettiego) oraz orkiestra Teatru Wielkiego pod kierownictwem Tadeusza Kozłowskiego.

Rafał Siwek nagrywał dla Deutsche Grammophon partnerując Plácido Domingo, występował też w spektaklach Franco Zeffirellego. W jego dyskografii znajdują się m.in. dwa wykonania "Requiem" Verdiego pod batutą Zubina Mehty i Lorina Maazela. Artysta śpiewał także pod kierownictwem takich mistrzów jak m.in. Fabio Luisi, Valery Gergiev czy Kent Nagano.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • recital Rafała Siwka
  • Teatr Wielki
  • 6.11, g. 18
  • bilety: 130 zł