Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Sytuacje Katarzyny Groniec

Swój najnowszy program zatytułowany Niektóre sytuacje zaprezentuje w Scenie na Piętrze Katarzyna Groniec.

. - grafika artykułu
Katarzyna Groniec, fot. materiały prasowe

Jak czytamy w zapowiedzi, jest to "wysublimowany, kameralny koncert-opowieść wysnuta z wrażliwości artystki i symbiozy dwóch czarodziejów dźwięku". Obok wokalistki udział biorą: Adam Skrzypek - kontrabas, bas, akordeon, elektronika oraz Grzegorz Rdzak - pianino, syntezator, elektronika.

Groniec to artystka, której przedstawiać chyba nie trzeba - jedna z najoryginalniejszych wokalistek na polskiej scenie. Jak publiczność doskonale wie, wokalistka świetnie odnajduje się w cudzych piosenkach, potrafi odkryć w nich autentyczną, własną opowieść. Kluczowym przykładem tego była piękna płyta Listy Julii sprzed ponad dekady, wykorzystująca piosenki Elvisa Costello. Groniec śpiewała też utwory Paolo Conte, Jacques'a Brela, Bertolta Brechta, Kurta Weilla, Nicka Cave'a i wielu innych. Równie świetnie czuje się we własnym, zawsze interesującym i ambitnym repertuarze.

Debiutowała w końcu lat 80. W 1988 roku zdobyła I nagrodę na Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu. Później odniosła sukces na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, śpiewała w słynnym musicalu Metro, współpracowała z warszawskim Teatrem Buffo. Pierwszą jej solową płytę Mężczyźni napisał w dużej mierze i wyprodukował Grzegorz Ciechowski. Potem były inne znakomite płyty, jak Przypadki, wspomniane Listy Julii, Wiszące ogrody, Zoo - z piosenkami Agnieszki Osieckiej czy Ach!.

oprac. red.

  • Katarzyna Groniec - Niektóre sytuacje
  • 21.01, g. 19
  • Scena na Piętrze