Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Subiektywny przegląd zespołów

Lokalne zespoły o mniej lub bardziej pozalokalnym zasięgu. Jak się nazywają? Jaką muzykę tworzą? Jakie albumy i EP-ki mają już na swoim koncie i co same mówią o sobie? Poniżej krótki przewodnik po tym, co obecnie gra się w Poznaniu.

. - grafika artykułu
rys. Wydawnitwo Miejskie Posnania

Astrokot

Rok powstania: 2018

Skład: Marian Mazurowski (gitara, synthy, wokal)

Gatunek: ambient/drone/noise

Dotychczasowe wydawnictwa: EP Pierwszy Kot w Kosmosie (2018), LP Astrokot i Przyjaciele z Odległych Galaktyk (2020)

Sam o sobie: Analogowo-modularny kot grający psychedelic/drone/ambient/krautrock/shoegaze/noise.

Bez

Rok powstania: 2017

Skład: Slasia Wilczyńska (wokal i lira korbowa), Sebastian Olko (gitara i synthy), Mateusz Gawinecki (gitara), Mikołaj Meller (bas), Filip Skitek (perkusja),

Gatunek: dream pop

Dotychczasowe wydawnictwa: album Bańki mydlane (2019)

Sami o sobie: Poznański zespół grający muzykę z pogranicza gatunków gitarowej alternatywy, takich jak dream pop, shoegaze, neo-psychodelia. Debiutował w 2019 z albumem Bańki mydlane, na wiosnę 2021 wraca z nowym długograjem Jednym okiem śnię.

Błogie Milczenie

Rok powstania: 2018

Skład: Krzysztof Wiśniewski (wokal, bas), Łukasz Waligóra (gitara, chórki, perkusja)

Gatunek: coldwave

Dotychczasowe wydawnictwa: EP W sercu miasta (2019), EP Obietnice nowego życia (2020), EP Przykro mi (2021)

Sami o sobie: Zimnofalowy duet powstały w 2018 roku w Poznaniu. W swoich piosenkach przeplata smutne teksty z nostalgicznymi melodiami gitary i syntezatorów.

Egipcjanie

Rok powstania: 2019

Skład: Jędrzej Szymanowski (gitara, bas, wokal, synthy, programowanie perkusji)

Gatunek: sophisti pop

Dotychczasowe wydawnictwa: singiel Żyć jak chcesz (2019), singiel Kto wie ten wie (2020), singiel Rozdział (2021)

Sam o sobie: Egipcjanie to projekt daleki od zbiorowości. Jędrzej, jedyny członek zespołu, pisze i nagrywa ekscentryczne piosenki w mieszkaniu na poznańskim Łazarzu. Połączenie idei DIY z niepospolitym songwritingiem skutkuje mieszanką, którą on sam nazywa mianem lo-fisti popu. Spodziewaj się więc retromańskich wpływów hypnagogic, jangle, indie, lo-fi i sophisti popu z polskimi tekstami o żyćku.

Extraterrestrial Dreamsucker

Rok powstania: 2018

Skład: Maja Chaczyńska (gitara i wokal), Filip Rzeźnikowski (bas), Mike Clever (perkusja)

Gatunek: nihilistyczny jazzy-punk

Dotychczasowe wydawnictwa: EP Tell me the Stories (2020)

Sami o sobie: Nic o sobie nie wiemy.

Gołębie

Rok powstania: 2016

Skład: Mateusz Gawinecki (gitara i wokal), Mikołaj Andrzejewski (bas), Jakub Lemiszewski (perkusja), Bartosz Leśniewski (gitara)

Gatunek: shoegaze/noise

Dotychczasowe wydawnictwa: EP Dachy (2016), EP Wrzesień/Październik (2017), album Jest mi tak dobrze, że lepiej poczułbym się tylko martwy (2018)

Sami o sobie: Świat mknie, powstają coraz to nowsze gatunki muzyczne, jednak dla poznańskiego tria ważniejsze niż podążanie za modami jest co innego - granie prosto z trzewi. Stąd Gołębie można by sklasyfikować jako "niezależne gitarki", ale z dość znaczącym noise rockowym sznytem. Ich utwory wynikają nie z kalkulacji, ale z autentycznego przejęcia się tym, co się wokół nich dzieje.

Her Side

Rok powstania: 2016

Skład: Luba Martemyanova (gitara i wokal), Ola Wiśniewska (perkusja i chórki), Paulina Steklińska (bas)

Gatunek - riot grrrl

Dotychczasowe wydawnictwa: EP Garage EP (2017), EP Reflections (2019)

Same o sobie: Trzy dziewczyny grające muzykę, którą cechuje kobieca energia i garażowa surowość wykonania. Mają na koncie dwie EP-ki i wiele godzin zabawy.

Martim Monitz

Rok powstania: 2013

Skład: Marcin Jędrysiak (bas), Klaudiusz Kwapiszewski (perkusja, wokal), Piotr Szczepański (gitara, wokal)

Gatunek: post-punk

Dotychczasowe wydawnictwa: EP Martim Monitz (2014), album Martim Monitz (2015), album Alba (2019)

Sami o sobie: Jesteśmy z Poznania, graliśmy wiele lat w różnych składach, od noise'owego Ciastka z początku lat 90. po nowofalowo psychodeliczny Hipnote. W Martim Monitz spotkaliśmy się, by zagrać, co nie zostało zagrane, i opowiedzieć, co nie zostało opowiedziane.

Rok powstania: 2020

Skład: Natalia Kozłowska (gitara i wokal), Marcin Haremza (perkusja), Miłosz Cirocki (bas)

Gatunek: noise rock

Dotychczasowe wydawnictwa: brak

Sami o sobie: Trzyosobowy projekt w klimacie emotional noise rock, łączy w sobie energię życiową. Wolę przetrwania. Zatapiając korzenie w teraźniejszości, wypuszcza listki w przyszłość. W konfiguracji Natalia Kozłowska (gitara, wokal, grająca w Mucha Ladaco) pływa wraz z Marcinem Haremzą (perkusja w zespole UGORY) oraz Miłoszem Cirockim (bas, grający w Złotej Jesieni), szukając harmonii i spokoju. Dorobek porusza się pomiędzy światem metafizyki, emocji i techniki wykonawczej oraz pokonywania swoich własnych lęków i trudności.

Renmin Ribao

Rok powstania: 2020

Skład: Aleksander Szwajnoch, Jan Chmielewski, Kamil Konik, Wiktor Bullert, Łukasz Waligóra

Gatunek: post-punk

Dotychczasowe wydawnictwa: EP Who Controls? (2020), EP Yutu (2021)

Sami o sobie: Renmin Ribao to postpunkowy skład z Poznania, który zadebiutował EP-ką Who Controls? w 2020 roku. Zespół wraca z nowym EP Yutu, który zapowiada singiel Wasted.

Shyness!

Rok powstania: 2019

Skład: Iwona Skwarek (wokal, syntezatory, gitara, bity), Julia Pacyńska (wokal, syntezatory), Asia Bielawska (wokal, pianino), Iga Krzysik (wokal, gitara)

Gatunek: elektronika

Dotychczasowe wydawnictwa: singiel New Dawn (2021)

Same o sobie: Shyness! to czteroosobowy girlsband, w składzie Iwona Skwarek (Rebeka), Joanna Bielawska (Asia i Koty), Iga Krzysik (Osoby) oraz Julia Pacyńska (Illia Canele). Jest to projekt oparty na wokalach i harmoniach między głosami wszystkich dziewczyn z dodatkiem pianina, elektroniki i gitar. Producentką albumu jest Iwona Skwarek. Głównymi kompozytorkami są Asia i Iwona, i to od spotkania tych dwóch songwriterek wszystko się zaczęło. 8 marca ukazał się ich debiutancki singiel New Dawn zapowiadający płytę, która wyjdzie na jesień.

Syndrom Paryski

Rok powstania: 2018

Skład: Wojtek Filipowicz (wokal i gitara), Sebastian Polus (gitara), Wojtek Pawlak (synthy), Dawid Graczyk (perkusja), Bastian Najdek (bas)

Gatunek: indie rock

Dotychczasowe wydawnictwa: EP Raj na ziemi (2018), EP Hymny dla przegranych (2019), EP Karczewko Sessions (2020)

Sami o sobie: Syndrom Paryski to poznański kwintet. Ta piątka chłopaków z Poznania daje upust swoim przenikającym się inspiracjom, tworząc ładne, ciężkie do określenia gatunkowymi szufladkami piosenki, które łączą w sobie gitarową energię amerykańskiej sceny emo z postpunkowymi bitami. Całość okraszona jest melancholijnymi tekstami, tworząc piosenki-wspomnienia letnich chwil w deszczowy listopadowy wieczór.

Ugory

Rok powstania: 2015

Skład (zespół działa w kilku konfiguracjach):

- Ugory6: Mateusz Gawinecki (gitara), Marcin Haremza (bębny), Kuba Kaczmarek (gitara), Robert Śliwka (głos), Slasia Wilczyńska (głos i lira korbowa), Marcel Gawinecki (głos, gitara, bas)

- Ugory4+2: Mateusz Gawinecki (gitara), Marcin Haremza (bębny), Mikołaj Andrzejewski (bas), Marcel Gawinecki (głos, gitara), Robert Śliwka (głos), Miłosz Cirocki (głos)

- Ugory Nagrania Polowe: Karolina Karpowicz (synthy), Marcel Gawinecki (synthy)

Gatunek: drone/experimental/sludge

Dotychczasowe wydawnictwa: album K​.​U​.​R​.​S​.​K. (2015), EP Cerkiew (2016), album Przesilenie (2016), EP Coś ty zrobił ze swoim życiem (2016), album Padlina (2017), album Wstręt (2017), album Matko ciszy (2018), album Nagrania polowe (2019), album Późne lato (2019)

Sami o sobie: Hałas, ambient, sludge metal, zaburzenia osobowości i sporo dronów. Był to początkowo projekt solowy Marcela Gawineckiego. Przez dłuższy czas projekt ten ewoluował gatunkowo, zaczynając od ambientalno-noise'owych albumów aż po coraz cięższe, gitarowe kompozycje.

Wczasy

Rok powstania: 2016

Skład: Bartłomiej Maczaluk (śpiew, gitary, wokoder, fx, syntezatory), Jakub Żwirełło (programowanie, śpiew, gitary, melodyka, fx, syntezatory)

Gatunek: alternatywa

Dotychczasowe wydawnictwa: EP 1000 problemów (2017), album Zawody (2018)

Sami o sobie: Wczasy to duet, który zadebiutował w 2018 roku płytą Zawody, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i odbiła się szerokim echem wśród słuchaczy polskiej muzyki alternatywnej. Znak rozpoznawczy Wczasów to życiowe, chwytliwe piosenki, ale przede wszystkim emocjonalne teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty, których zagrali już ponad 100 w całej Polsce. W muzyce łączą automaty perkusyjne z gitarami i syntezatorami. Obecnie pracują nad drugą płytą.

Przegląd: Marcin Małecki

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021