Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Studenci świętują na Łęgach

Tegoroczne Juwenalia odbędą się na Łęgach Dębińskich. Między 9 a 12 czerwca dla braci studenckiej zagrają m.in. zespoły Kult oraz Happysad. Wystąpi także Mela Koteluk.

. - grafika artykułu
Mela Koteluk. Fot. materiały prasowe

Tradycji stanie się zadość i po roku przerwy po raz kolejny święto studentów rozpocznie Pochód Juwenaliowy. Zanim jednak studenci przejdą z placu Wolności do parku im. Jana Pawła II, gdzie odbędzie się tegoroczny festiwal, przekazane im zostaną przez prezydenta Poznania klucze do miasta.

Przemarsz, który rozpocznie się 9 czerwca o g. 17 odbędzie się pod hasłem "Złączeni, ale nie spięci". - Każda uczelnia ma za zadanie zademonstrować swoją indywidualność i odrębność, jednocześnie pokazując, że studenci Poznania są pod wieloma względami zjednoczeni - zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniu organizatorzy. Do tej pory najczęściej puchar i tytuł najlepiej przebranej uczelni zdobywała Akademia Wychowania Fizycznego.

Jeszcze w czwartek na scenie pojawią się m.in. tacy artyści jak: Mrozu, poznański zespół Mitochondrium oraz afrykańsko-jamajsko-folkowa grupa Mademoiselle Carmel (wystąpi także na Dzikiej Scenie tegorocznego Przystanku Woodstock). W piątek zagrają: Chaotic Pieces, Rosalie oraz CoOperate Orchestra. Zespół ten tworzą młodzi poznańscy muzycy, którzy na swoim koncie mają 20 koncertów muzyki filmowej i ponad 30 występów w repertuarze klasycznym. Artyści współpracują też z organizacjami charytatywnymi (m.in. Sanctuary For Kids, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia czy poznańskie Hospicjum Pallium). Tego samego dnia wystąpi także Mela Koteluk. Wokalistka zaczęła się swoją karierę od śpiewania w chórkach u Gaby Kulki i Scorpions. A swój debiutancki album - "Spadochron" wydała w 2012 roku. Koncert w ramach festiwalu Juwenalia 2016 jest częścią trasy koncertowej Migracje 2016. Koteluk promuje na niej swoją drugą płytę.

W czasie festiwalu zagrają jeszcze m.in. legendarny Kult, Krambabula, czyli folkowo-rockowy zespół z Poznania, który powstał w 2014 roku z inicjatywy Piotra Czuchty, akordeonisty, Camping Hill, Super Halo i Smash. Na finał z kolei - w niedzielę wystąpią LaVita, którzy tworzą Electro Tango - nowy gatunek, będący połączeniem tanga i muzyki klubowej, oraz Happysad z Kubą Kawalcem na czele. - Zawsze powtarzałem, że my jesteśmy wesołe chłopaki, które po prostu lubią smutną muzykę - na antenie Radia 17 mówił wokalista. - Uważam, że smutna muzyka jest piękna i wzruszająca. A do tego potrafi cieszyć. Nawet smutna piosenka może powodować u kogoś napływ optymizmu. A wesołe kawałki są po prostu wesołe. Tak jak żarty - wyjaśniał.

Juwenalia 2016 jednak to nie tylko koncerty. W programie także organizowane już po raz drugi Forum Juwenaliowe. W tym roku poruszone zostaną takie zagadnienia jak: kara śmierci, seryjni mordercy, zdrowe odżywianie oraz zagrożenia XXI wieku. Wśród prelegentów są np. Maciej Blatkiewicz, autor bloga Wygrywam z Anoreksją, Nikodem Finke, "prywatnie cierpiący na nieuleczalne uzależnienie od sportu" oraz Agnieszka Mylka, studentka biotechnologii, interesująca się kryminalistyką. Oprócz tego zaplanowano również liczne animacje oraz warsztaty, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Organizatorem festiwalu jest Porozumienie Samorządów Studenckim Uczelni Publicznych (PSSUP) i Porozumienie Samorządów Studenckich Niepublicznych Uczelni Poznańskich (SSNUPi). Producentem wydarzenia jest Fundacja Jeden Uniwersytet.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Juwenalia Poznań 2016
  • Łęgi Dębińskie (park im. Jana Pawła II)
  • 9-12.06
  • bilety: 75 i 60 zł (karnet na całe Juwenalia), 25 i 20 zł (karnet na jeden dzień), studenci za okazaniem ważnej legitymacji - wstęp wolny