Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Skrzypaczka solistka i skrzypek dyrygent

Międzynarodowe konkursy skrzypcowe: w Windsorze, im. Carla Nielsena w Odense i im. Dawida Ojstracha w Moskwie - to wydarzenia niezwykle prestiżowe na konkursowej mapie muzyków. Zdobyć nagrodę na jednym z nich to ogromny sukces. Do Poznania przyjedzie laureatka wszystkich trzech.

. - grafika artykułu
Ji Yoon Lee, fot. K. Kikkas

To nie jedyne sukcesy Ji Yoon Lee. Artystka zdobywała nagrody na konkursach organizowanych na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech czy Belgii. Lee zapraszana jest na wiele cenionych festiwali, m.in. Verbier Music Festival w Szwajcarii, Windsor Festival w Wielkiej Brytanii czy Kronberg Academy w Niemczech. 26-letnia skrzypaczka urodziła się w Seulu, w rodzinie o bogatych muzycznych tradycjach. Studiowała u Nam-Yun Kim w Korean National University of Arts w rodzinnym mieście. Obecnie pracuje z Kolją Blacherem w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie. Gra na instrumencie Petrusa Guarneriego z 1730 roku.

Podczas piątkowego koncertu w Filharmonii Poznańskiej artystka wykona "III Koncert skrzypcowy G-dur" KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Trzyczęściowa kompozycja cieszy ucho wieloma kontrastującymi tematami. Największa różnica emocjonalna następuje między częścią drugą i trzecią. Śpiewne, delikatne "Adagio" charakteryzuje się pełnym, emocjonalnym, lecz łagodnym brzmieniem. Finałowe "Allegro" zaskakuje żywiołowym, swawolnym brzmieniem, chwilami nawiązującym do muzyki ludowej. W tym dziele dużą rolę, jak na czasy, w których powstało, ma orkiestra. Zespół nie tylko akompaniuje i dopełnia brzmienie skrzypiec, ale także buduje z nim dialog. Właśnie pod tym kątem warto uważnie wsłuchać się w część pierwszą.

Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadzi Nikolaj Znaider. Artysta ten jak mało który dyrygent "czuje" literaturę skrzypcową. Duńczyk o polsko-żydowskich korzeniach jest nie tylko cenionym dyrygentem, ale także jednym z najwybitniejszych współczesnych skrzypków. W Filharmonii Poznańskiej pojawił się po raz pierwszy podczas inauguracji sezonu artystycznego 2012/2013 w roli solisty. Kolejnym razem zamienił skrzypce na batutę, a w tym sezonie związał się z Filharmonią Poznańską jako artysta-rezydent.

Pod dyrekcją Znaidera usłyszymy nie tylko utwór Mozarta, ale także "VI Symfonię" a-moll Gustawa Mahlera. "Moja «Szósta» stanie się zagadką, której rozwiązania podejmie się jedynie to pokolenie, które zaakceptuje i całkowicie zrozumie moich pięć pierwszych symfonii" - kompozytor pisał w liście do Richarda Spechta. Utwór zyskał miano "Tragicznej". To właśnie tragizm przenika utwór, nie pozostawiając wiele miejsca na jaśniejsze barwy. Czteroczęściową symfonię charakteryzuje brzmienie niezwykle intensywne, gęste, wręcz przytłaczające. Nie jest to utwór łatwy w odbiorze, warto jednak podjąć tę próbę, by w pełni docenić geniusz muzyczny austriackiego kompozytora.

Aleksandra Bliźniuk

  • Filharmonia Poznańska: "Gwiazdy światowych estrad"
  • Ji Yoon Lee - skrzypce, Nikolaj Znaider - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • W.A. Mozart, "III Koncert skrzypcowy G-dur" KV 216, G. Mahler, "VI Symfonia a-moll"
  • Aula UAM
  • 26.05, g. 19
  • bilety: 15-50 zł