Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Robią Szum w Poznaniu

Sukces tegorocznej edycji letniego festiwalu Rób Szum, który odbywa się w Międzychodzie, był na tyle zauważalny dla organizatorów, że postanowili zorganizować swoiste post scriptum - w Poznaniu. W najbliższą sobotę w klubie U Bazyla zagoszczą cztery zespoły: Martim Monitz, Rigor Mortiss, Dyson Sphere oraz Maszyny i Motyle.

.
Poznański zespół Dyson Sphere, fot. Facebook/Dyson Sphere

Wydarzenie to może zainteresować miłośników industrialnego brudu, postrockowych pogłosów oraz szumiących post-punkowych wariacji, bowiem właśnie wokół tej estetyki krąży dorobek wymienionych zespołów.

Dyson Sphere z Poznania orbitują wokół kosmicznych brzmień, skupiając się na kreowaniu nastrojów i emocji za pomocą swojej muzyki. Ich hybryda space- i post-rocka dobrze prezentowała się na debiutanckiej epce zespołu zatytułowanej "Discovery", natomiast na koncercie grupa zaprezentuje przede wszystkim nowy materiał, nad którym muzycy pracowali od kilku lat.

Drugi poznański zespół ze wspomnianej czwórki, Martim Monitz, jest nieco bardziej brudny i gorzki - na swoich dwóch dotychczasowych albumach postawili na post-punkową szczerość, dzięki której teksty poszczególnych piosenek są w stanie odpowiednio wybrzmieć, a co za tym idzie, zrobić wrażenie na słuchaczu.

Rigor Mortiss z Płocka starają się za pomocą swojej muzyki oddać charakter miasta, z którego pochodzą. Ponury, industrialny nastrój jest przełamany wyczuwalną energią muzyków, która to energia z pewnością pomogła grupie wrócić do żywych po ponad dwóch dekadach przerwy. Maszyny i Motyle, duet z Warki, opiera się na dialogach basu z gitarą, które uzupełnione zostały przez zaprogramowaną perkusję. W recenzjach porównywano ich muzykę do free jazzu, noise'u czy wręcz metalu.

Różnorodny charakter muzyki poszczególnych zespołów z pewnością sprawi, że żaden z widzów nie poczuje znudzenia. Jednocześnie mogę zapewnić, że każda z grup, która zaprezentuje się 28 września na scenie klubu U Bazyla jest ciekawym i sensownym elementem tej dźwiękowej układanki, którą jest trzeci, trochę spóźniony, dzień festiwalu Rób Szum.

Marcin Małecki

  • Koncert: Martim Monitz, Rigor Mortiss, Dyson Sphere, Maszyny i Motyle
  • klub U Bazyla
  • 28.09, g. 19
  • bilety: 25/30 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019