Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Realnie odrealnieni

Polska scena artystycznego popu ma nam wiele do zaproponowania, a Coals są dziś jednymi z tych, którzy świecą na niej najjaśniej. Nieprzeciętny duet wokalistki Katarzyny Kowalczyk i producenta Łukasza Rozmysłowskiego wystąpi niebawem na Plaży Wilda Eco Village, by zaprezentować swoją najnowszą EP-kę pod tytułem Rewal. Najbardziej ekscentryczną w ich dorobku i dającą wyraźny znak, że teraz duet będzie nas zaskakiwać tylko bardziej i bardziej.

, - grafika artykułu
Coals, fot. materiały prasowe

Są młodzi, mają otwarte głowy, wielką wyobraźnię i taki sam apetyt na serca słuchaczy. Choć Coals - projekt, za którym od początku stoją wokalistka Kacha Kowalczyk oraz kompozytor i producent Łukasz Rozmysłowski - może kojarzyć się przede wszystkim z hipnotycznymi, eterycznymi brzmieniami, to z każdym rokiem nabiera coraz to innych kolorów. Duet wystartował w 2014 roku, debiutując w sieci pierwszymi publikowanymi na YouTube piosenkami. Szybko zostali zauważeni, dziś mogąc pochwalić się koncertami na dużych zagranicznych festiwalach -Positivus, Pohoda Festival, Tune In-Tel Aviv, Primavera Sound czy Iceland Airwaves mówią same za siebie.

W tym kontekście bardzo znaczący wydaje się fakt, że kiedy w 2017 Coalsi wydali swój pierwszy album pt. Tamagotchi - materiał nostalgiczny, wręcz hipnagogiczny, zniewalający nie tylko głosem Kasi, ale i artystycznym sznytem, w którym dominuje chillwave i dream pop - ich trasa obejmowała nie tylko Polskę, ale również kraje Beneluksu, Niemcy, Francję, Austrię, Czechy oraz Estonię. Oniryzm dominował również na Klanie (2019) - "polskiej", niby skromnej EP-ce, która jednak pod wieloma względami frapowała słuchaczy glitch popowymi i cloud rapowymi wątkami, za które odpowiadali znakomici goście: Schafter, Bella Ćwir i Kubi Producent.

Jeszcze ciekawiej zrobiło się rok później za sprawą drugiej płyty Coals pt. Docusoap - płyty znów z pogranicza jawy i snu, bardzo futurystycznej, abstrakcyjnej i będącej kwintesencją dobrej, zachodniej indietroniki. Na albumie znajdziemy sporo alternatywnego R&B, nie mówiąc o zabawach z tak modnym (zwłaszcza na platformie Twitch) trendem ASMR, będącym tym przyjemnym uczuciem mrowienia w okolicach głowy, ramion i kręgosłupa, a wywołanym przez konkretny bodziec - najczęściej dźwięk. Modulacji wokalu i eksperymentowania z nim na Docusoap na pewno nie brakuje. Płyta zdobyła zasłużone nominacje do Fryderyków i Bestsellerów Empiku.

Teraz jednak czas na EP-kę Rewal, która po zwiastujących go singlach Miraż (z udziałem znanego rapera Żabsona), Ganc Egal i Lawa, nie wypada z głośników tysięcy fanów electro- i dream popowych brzmień. Jak słusznie zauważa wydawca (czyli niezawodny, wciąż otwierający się na nowe Asfalt Records), Rewal to zbiór onirycznych piosenek, które "przenoszą słuchacza na tropikalne, nieco niepokojące i tajemnicze wakacje". Zabrać się na nie może każdy - nie tylko w zaciszu czterech ścian, ale przede wszystkim w plenerze, choćby podczas nadchodzącego występu Coals na Plaża Wilda Eco Village. Warto!

Sebastian Gabryel

  • Coals
  • 19.08, g. 18
  • Plaża Wilda Eco Village
  • bilety: 49-69 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022