Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Radio Oczyszczenie

"Coraz młodszy z wiekiem, powiedz, mordo, kto to robi lepiej?" - rapuje Taco Hemingway w singlu Makarena freestyle, powracając z hukiem po trzech latach (prawie całkowitego) milczenia albumem 1-800-Oświecenie. Już w niedzielę jeden z najbardziej wpływowych polskich muzyków ostatniej dekady zagra na MTP w ramach 1-800 Tour.

. - grafika artykułu
Taco Hemingway, fot. materiały prasowe

1-800-Oświecenie to szósty album studyjny Taco Hemingwaya (11, jeśli liczyć minialbumy) i kolejny w jego twórczości krążek konceptualny. O ile Trójkąt warszawski, polskojęzyczny debiut rapera, opowiadał historię trójkąta miłosnego rozgrywającego się w hipsterskiej, studencko-knajpianej Warszawie, o tyle teraz muzyk proponuje zupełnie inny eksperyment myślowy (i artystyczny przy okazji) - album, który przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci można traktować jako audycję radiową. Kolejne numery na trackliście, przeplatane klimatycznymi skitami, to bowiem kolejne telefony słuchaczy dodzwaniających się do nocnej audycji 1-800-OŚWIECENIE! i zwierzających się prowadzącemu ze swoich problemów, obaw czy oczekiwań. Cały album ma zatem wyraźnie (auto)terapeutyczny wydźwięk, co często podkreślali zresztą recenzenci. Jak również jego antykonsumpcjonizm (odważne zagadnienie jak na najbardziej mainstreamowy rap w Polsce) oraz śmiałe poruszanie tematyki profilaktyki zdrowia psychicznego, zwłaszcza wśród mężczyzn. Za produkcję albumu odpowiadają @atutowy, Borucci, Rumak i Zeppy Zep. Gościnnie na krążku wystąpili m.in. Oki, Otsochodzi, schafter i Dawid Podsiadło. Wydawnictwo promowały hity takie Gelato (5,8 mln wyświetleń teledysku na YouTube), Cichosza (3,8 mln) oraz Makarena freestyle (4,2 mln). Jeszcze w ubiegłym roku krążek pokrył się potrójną platyną.

"To mocny, gęsty album z ciekawymi tekstami, które potrafią wybić człowieka ze spokojnej stagnacji słuchania. Niektóre wersy trzeba przewinąć, pobyć z nimi. Z tą muzyką można wyjść z niewiedzy. Takiego mamy teraz Leśmiana? I dobrze" - pisała w recenzji dla Onetu Joanna Barańska. Zachwycony był również Marek Fall z Newonce, pisząc, że: "Taco Hemingway ma na OŚWIECENIU czułość na niuanse codzienności jak w peaku. Nienachalnie żeni obserwacje, które - nawet, gdy ocierają się o banał - zapadają w pamięć". Nieco bardziej sceptyczny był Marcin Flint, który na portalu Interia uznał, iż: "To nawet nie jest rap dla ludzi niesłuchających rapu. To jest muzyka dla ludzi niesłuchających muzyki. Przeterminowana ściągawka z rzeczywistości dla tych, którzy bardzo za nią nie nadążają". Nawet ten srogi dziennikarz przyznał jednak, że nie ma mowy o regresie względem Jarmarku i Europy. Można zatem powiedzieć, że odbiór krytyczny najnowszej płyty rapera był mieszany (to standard od jakichś 7 lat), co nie zmienia faktu, że krążek okazał się najlepiej sprzedającą się polską płytą 2023 roku. Po premierze Oświecenia Taco Hemingway przekroczył też, jako pierwszy polski wykonawca, granicę 2 miliardów odtworzeń w serwisie Spotify.

Poznań jest drugim - po Katowicach - przystankiem na trasie 1-800 Tour. Wielki finał odbędzie się 22 czerwca w Warszawie.

Jacek Adamiec

  • Taco Hemingway, 1-800 Tour
  • 19.05, g. 20
  • MTP
  • bilety: od 170 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024