Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Powtórka z Ethno Portu

To cykl koncertów, który ma przypomnieć największe odkrycia poprzednich edycji festiwalu Ethno Port. Zainauguruje go 8 lutego w zamku koncert Motion Trio.

Motion Trio, fot. mat. organizatorów
Motion Trio, fot. mat. organizatorów

To, co ci panowie robią z akordeonem trudno opisać. Żywioł. Energia. Pasja. Brak słów. Sprawili, że instrument, który dotąd traktowany był - z różnych względów - z przymrużeniem oka, wyszedł z cienia i zawojował sceny. I między innymi dzięki nim cały czas je podbija.

Janusz Wojtarowicz - założyciel i autor większości kompozycji wykonywanych przez Motion Trio, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to znakomici akordeoniści, którzy potrafią wydobyć z tego - anegdotycznego dość - instrumentu brzmienia niezwykłe. Przy tym udowadniają, że na harmonii można zagrać dosłownie wszystko: od Chopina, Brahmsa i Liszta po Pendereckiego i Góreckiego.

Koncertowali w kilkudziesięciu krajach świata, zdobyli wiele prestiżowych nagród. Współpracowali m.in. z Krzysztofem Pendereckim, Michaelem Nymanem, Bobbym McFerrinem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem i Michałem Urbaniakiem. "Trzech grających na rozciągliwych kredensach, przez fachowców zwanych akordeonami. Trzech, którzy są muzyką" - pisał o nich jeden z krytyków.

To właśnie Motion Trio 8 lutego otworzy w zamku nowy cykl koncertów - "Ethno Port. Powroty". Aż do następnej edycji festiwalu, która planowana jest w tym roku między 6 a 9 czerwca, w zamku gościć będą gwiazdy poprzednich edycji. Jeszcze w lutym zagra Trio Joubran z Palestyny, które tworzą bracia: Samir, Wissam i Adnan Joubran, mistrzowie gry na oud (przodek lutni). W kolejnych miesiącach wystąpi w zamku także: Dakhabrakha z Ukrainy (21.03), Kimmo Pohjonen z Finlandii (5.05) oraz Houria Aichi&L'hijaz Car (Algieria/Francja - 19.05).

Po majowych koncertach czeka nas już tylko ostatnie odliczanie do kolejnej edycji Ethno Portu - festiwalu jedynego w swoim rodzaju. Naturalnego i autentycznego od początku do końca. W którym liczy się tylko muzyka i to co dzieję się pomiędzy muzykiem i widownią. Po prostu.

Zamek ujawnił już kogo będziemy gościć w Poznaniu w tym roku. W starym korycie Warty w czerwcu wystąpią: Boban and Markovic Orchestra (Serbia), Ibrahim Maalouf (Liban), Felix Lajko (Węgry), Canzoniere Grecanico Salentino (Włochy) oraz Janusz Prusinowski Trio, Urna i Kroke oraz Dagadana i Volosi. Program festiwalu oczywiście nie jest zamknięty i ostateczny, ale wiadomo na pewno, że oprócz koncertów wypełnią go warsztaty, wykłady i pokazy filmowe.

Sylwia Klimek

Ethno Port. Powroty:

  • Motion Trio
  • 8.02, g. 20
  • Sala Wielka zamku
  • Bilety: 40 i 50 zł (w dniu koncertu)
  • Trio Joubran
  • 23.02, g. 19
  • Sala Wielka zamku
  • Bilety: 40 i 50 zł (w dniu koncertu)