Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Polskość w dźwiękach zapisana

W najbliższy piątek w Filharmonii Poznańskiej usłyszymy pięć utworów, z których najstarszy ma 123 lata, a najmłodszy tego dnia będzie miał swoje prawykonanie. Pięć utworów polskich kompozytorów, pięć stylistyk i form, wreszcie pięć muzycznych wypowiedzi na temat polskości.

. - grafika artykułu
Michał Francuz. Fot. materiały prasowe

Koncert rozpocznie się romantycznie. Chociaż Fantazja polska gis-moll Ignacego Jana Paderewskiego została napisana już w 1893 roku, to przenikają ją cechy tak charakterystyczne dla epoki Chopina, jak stylizacje muzyki ludowej, sięganie do rytmów tańców ludowych czy bardzo wirtuozowskie potraktowanie instrumentu solowego. Podczas piątkowego koncertu przy fortepianie zasiądzie Michał Francuz, znakomity pianista młodego pokolenia, wychowanek (a dziś nauczyciel) poznańskiej Akademii Muzycznej. Francuz zdobył wiele nagród na konkursach poświęconych muzyce największego polskiego kompozytora epoki romantyzmu, której nie mogło zabraknąć w programie koncertu. Fantazja A-dur na tematy polskie jest dziełem określanym jako potpourri, czyli kompozycja składająca się z wielu podobnych do siebie elementów - w tym wypadku są to oczywiście melodie polskie.

Druga część koncertu znacznie oddali nas od XIX wieku. Usłyszymy prawykonanie Fantazji poznańskiej pamięci Feliksa Nowowiejskiego Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej. Kompozytorka jest wychowanką Zbigniewa Kozuba, a jej utwory chętnie wykonywane są w salach koncertowych całej Polski. Chwalone są m.in. za wyczucie formy oraz umiejętność łączenia tradycji z tym, co nowe. Najnowszy utwór artystki dedykowany jest Filharmonii Poznańskiej i jest jednym z wielu działań promujących twórczość Nowowiejskiego, który został patronem roku 2016. 

Wykonanie poematu Mieczysława Karłowicza wpisuje się w akcję "Cała Polska gra Karłowicza". W 140. rocznicę urodzin kompozytora na terenie całego kraju odbędzie się kilkanaście koncertów z jego muzyką. W Filharmonii Poznańskiej usłyszymy Odwieczne pieśni - tryptyk symfoniczny, którego głównym motywem pozamuzycznym są samotne wędrówki kompozytora po Tatrach.

Na koniec wieczoru zabrzmi wspaniały utwór Wojciecha Kilara - Krzesany - stanowiący najwyższą próbę stylizacji muzyki ludowej.

Aleksandra Bliźniuk

  • Filharmonia Poznańska - koncert "Fantazja polska": Michał Francuz - fortepian, Jakub Chrenowicz - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • Aula UAM
  • 9.12, g. 19
  • bilety: 15-50 zł