Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Pierwszy storyteller polskiego rapu

Legenda polskiego rapu. Na scenie obecny od samych jej początków, przypadających na drugą połowę lat 90. Utalentowany storyteller, członek formacji WWO, Zip Skład oraz TPWC. Założyciel wytwórni i marki odzieżowej PROSTO, lektor, praprawnuk Wyspiańskiego. W ten czwartek w poznańskiej Tamie zagra Wojtek Sokół. Trasa koncertowa Eskimo Tour stanowi zapowiedź nowego projektu artysty.

Wojtek Sokoł fot. materiały prasowe - grafika artykułu
Wojtek Sokoł fot. materiały prasowe

Wojtek "Sokół" Sosnowski, ur. 1977, debiutował w roku 1996 utworem Hołd nagranym z Pono. Dwa lata później duet dograł się do pionierskiego albumu Dj 600V Produkcja hip-hop. W 2001 roku światło dzienne ujrzała przełomowa w dorobku Sokoła, nagrana wraz z Jędkerem pod szyldem WWO, płyta We własnej osobie, na której znalazły m.in. uznawane dziś za kultowe utwory Damy radę, W wyjątkowych okolicznościach oraz Halabardy. Równie duże znaczenie dla polskiej kultury hip-hopowej miał kolejny album WWO, Witam was w rzeczywistości, który w pamięci fanów zapisał się numerami Mogę wszystko i Życie depcze wyobraźnię.

Kolejne lata jego twórczości obfitowały w sukcesy artystyczne. W latach 2007-2009 trzykrotnie łączył swoje siły z Pono. Pokłosiem współpracy były trzy albumy TPWC (to właśnie tej kooperacji zaliczamy przebojowe W aucie). W 2011 roku premierę miał ciepło przyjęty krążek Czysta brudna prawda duetu Sokół i Marysia Starosta. Dwa lata później duet wydał drugi album Czysta brudna magia.

Na solowe wydawnictwo Sokoła musieliśmy czekać aż 20 lat. Było warto. Wydany na początku 2019 roku album Wojtek Sokół to bez wątpienia jedna z najlepszych płyt hip-hopowych ostatnich lat. Artysta znalazł złoty środek między treścią a formą, jednocześnie wpisując się światowe trendy i udzielając młodszym kolegom po fachu (jak i aktywnym weteranom) solidnej lekcji rapowania z sensem.

Na swoim debiutanckim solowym krążku przedstawia plastyczny obraz warszawskiej socjety (MC Hasselblad), z jadowitą ironią ukazuje instagramowo-towarzyskie życie streetwear'owców (Napad na bankiet), czy też wraz z HEWRĄ zaprasza do muzyczno-narkotycznego transu (I tak i nie). Do współpracy przy najnowszym krążku artysta zaprosił utalentowanych wokalistów i producentów, a także raperów ze ścisłej czołówki polskiego mainstreamu, takich jak Taco Hemingway i Oskar z PR08L3Mu. Jak ocenił Marcin Flint, bez dwóch zdań najlepszy polski dziennikarz hip-hopowy, solowy album Wojtka Sosnowskiego stał się w dniu premiery wyznacznikiem jakości.

Słuchacze, którzy pojawią się w czwartek w Tamie, będą mieli okazję posłuchać zarówno przebojów z okrytej platyną płyty Wojtek Sokół, jak i wcześniejszych klasyków, a także zupełnych nowości. Koncertowi, zgodnie zapowiedzią organizatorów, towarzyszyć będzie rozbudowana oprawa wizualna.

Jacek Adamiec

  • koncert Sokoła w ramach Eskimo Tour
  • 12.03, g. 18
  • Tama
  • bilety wyprzedane

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020