Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyk z charakterem

Jest jednym z najgłośniejszych nazwisk na polskiej scenie jazowej w ostatnich miesiącach, jego debiutancka płyta "Another Raindrop" zbiera znakomite recenzje. W Blue Note zagra Kuba Więcek.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Polski jazz, szczególnie chyba ten młody, ma ostatnio dobry czas. Pojawia się wielu interesujących wykonawców, którzy nagrywają udane, czasami nawet bardzo udane płyty. Niewątpliwie jedną z najciekawszych, najbardziej wyrazistych postaci, jakie pojawiły się na improwizowanej scenie w ostatnich latach jest Kuba Więcek. Jego pierwsza płyta nagrana w charakterze lidera to album wielce symboliczny. Nie dość bowiem, że oto młody, dwudziestodwuletni artysta wydaje krążek w legendarnej serii Polish Jazz, to jest to też pierwszy debiut w tejże serii od 28 lat!

Krążki z logo Polish Jazz przez całe dekady oznaczały najwyższą jakość, a dla samych artystów - niewątpliwy prestiż. Teraz, gdy firma Warner sukcesywnie wznawia kolejne dawne albumy z tej serii, jako premiery ukazały się dotąd dwa albumy: klasyka - Zbigniewa Namysłowskiego i właśnie Kuby Więcka. Ogromne to wyróżnienie i wielkie wyzwanie dla młodego saksofonisty. Płyta potwierdza, że sprostał zadaniu.

Inspiracje

Tomasz Pierchała w książeczce dodanej do płyty "Another Raindrop" stwierdza: "to rodzaj muzyki organicznej, pozbawionej reguł, zaskakująco pięknej. Na próżno tu szukać narracji zniewolonej schematem temat-improwizacja-temat". I analizuje tę twórczość kilka linijek niżej: "trochę tu echa spuścizny Steve'a Reicha, trochę sięgania do źródeł jazzu, do tradycji muzyki tanecznej, muzycznych doświadczeń i klasycznego wykształcenia, pamiątek z podróży, a nawet inspiracji muzyką Massive Attack". Nie jedyny to zachwyt. Izraelski gitarzysta Gilad Hekselman dodaje: "Kuba Więcek wyłonił się jakby znikąd, z tłumu tylu innych saksofonistów, wnosząc ze sobą zupełnie nową koncepcję gry na tym instrumencie i wyjątkowe, indywidualne podejście do kompozycji".

Więcek urodził się w październiku 1994 roku w Rybniku. Jest studentem prestiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze. Jazzu uczył się także bezpośrednio od takich mistrzów jak Lee Konitz, Steve Lehman czy David Binney. W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w klasie wiolonczeli, którą cztery lata później porzucił dla saksofonu. Przygodę z jazzem rozpoczął w wieku lat siedemnastu. Przyznaje, że inspiracje czerpie z różnych gatunków muzyki, poczynając od klasyki, przez folklor europejski czy jazz, a kończąc na muzyce elektronicznej, alternatywnej czy hip-hopie.

Wrażenie

"Another Raindrop" to taka płyta, na której od początku, od pierwszych minut, a wręcz od pierwszych dźwięków, słychać, że będą się działy rzeczy niebanalne. Krążek udowadnia niezwykłą muzykalność, zdumiewającą swobodę i artystyczną erudycję Więcka. Artysta nie jest ani nazbyt avant czy free, ani - broń Boże - smooth. Szuka swego miejsca w na pozór wyeksploatowanej, a jak się okazuje wciąż inspirującej do rewelacyjnych rozwiązań formule tria: saksofon - kontrabas - perkusja. Do współpracy muzyków ma świetnych: Michała Barańskiego i Łukasza Żytę (oni też zagrają z młodym liderem podczas poznańskiego koncertu), ale nie ukrywajmy, że główna uwaga skupia się na nim - liderze, kompozytorze niemal całości repertuaru, wiodącym instrumentaliście tego wydawnictwa. Jego czasami niemal riffowe, ekstatyczne frazy na saksofonie kontrowane są wysmakowanymi partiami lirycznymi i nienaganną techniką. Oczywiście, uważnych obserwatorów życia muzycznego może to wszystko mniej dziwić, Więcek bowiem, mimo młodego wieku jest artystą mocno już doświadczonym współpracą z innymi artystami. Tu jednak przemówił po raz pierwszy "we własnym imieniu" - i zrobił znakomite wrażenie.

W towarzystwie

Jako się rzekło wspominana powyżej płyta, którą artysta będzie w sobotę promował w Poznaniu, to jego pierwszy album w charakterze lidera. Kto jednak chciałby posłuchać jak Więcek radzi sobie w innym towarzystwie, znajdzie niejedną możliwość. Wiosną ukazała się płyta "Tempo" będąca pierwszą podpisaną nazwiskiem słynnego perkusisty Krzysztofa Dziedzica jako lidera. Również tu odnajdziemy świetny dowód klasy Więcka i umiejętności odnalezienia się w przestrzeni nieskrepowanej wyobraźni - i to u boku znakomitych partnerów.

Granie Więcka przynoszą także inne, słusznie niezwykle wysoko ocenione, płyty: rewelacyjna "Popular Music" sekstetu Kamila Piotrowicza, jedna z najlepszych jazzowych płyt ubiegłego roku  oraz "1st Level" sekstetu Franciszka Pospieszalskiego - z pewnością jeden z najświetniejszych krążków bieżącego roku. Usłyszymy również jego saksofon na płycie "Event Horizon" Gniewomira Tomczyka, a także na... zapowiadanej na koniec września i bardzo oczekiwanej przez sympatyków nowej płycie, skądinąd raczej rockowego zespołu Variete. W bieżącym miesiącu saksofonista grywa nie tylko ze swym triem. Koncertuje również z Kathrine Windfeld Big Band oraz Melanie Charles International Quintet. Godna podziwu aktywność.

Sobotni koncert jest elementem cyklu Nowi Mistrzowie. Każdorazowo składają się nań: warsztaty dla młodych muzyków od g. 18 (zgłoszenia na adres klub@bluenote.poznan.pl), koncert o g. 20, a po nim wspólne jam session.

Tomasz Janas

  • Kuba Więcek Trio
  • Blue Note
  • koncert: 23.09, g. 20
  • bilety: 35 zł (normalny) , 15 zł (ulgowy)
  • płyta: "Another Raindrop" w serii Polish Jazz (Polskie Nagrania / Warner)