Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyczne relacje Waglewskich

Trio Waglewski Fisz Emade to nie tylko kolektyw rodzinny - przez wzgląd na instrumentalistów Bartka, Piotra i Wojciecha Waglewskich. Ich twórczość łączy jednak coś jeszcze.

. - grafika artykułu
Waglewski Fisz Emade, fot. materiały prasowe

Rodzina Waglewskich jest na polskim rynku muzycznym znana z różnych formacji. Trio Waglewski Fisz Emade zaistniało jednak w 2008 roku płytą Męska muzyka (w nagraniu tego krążka artystom towarzyszył Marcin Małecki). Wydanie tego krążka szybko okazało się zarówno ważnym wydarzeniem artystycznym, jak i sukcesem komercyjnym - Męska muzyka uzyskała status Platynowej Płyty. Pięć lat później w sprzedaży pojawił się kolejny album rodziny Waglewskich noszący tytuł: Matka Syn Bóg a singiel promocyjny Ojciec przez dłuższy czas nie schodził ze szczytów list przebojów. Przy nagraniu tego albumu Waglewskim gościnnie towarzyszyli: Miłosz Pękala z Mitch&Mitch (wibrafon), Iwona Skwarek (wokal), Mariusz Obijalski (fortepian) i Stefan Wesołowski (instrumenty smyczkowe). W 2020 r. artyści spotkali się przy okazji nagrań do trzeciej płyty formacji Trio Waglewski Fisz Emade - Duchy ludzi i zwierząt. Ten krążek jest połączeniem refleksyjnych i nostalgicznych utworów z dynamicznymi i szerokimi brzmieniami, zręcznie wymykającymi się gatunkom muzycznym. Za kompozycje i słowa odpowiedzialni są Wojciech i Bartosz Waglewscy, a gościnnie w nagraniu płyty udział wzięli: Anna Prokopczuk (altówka i wokal), Mariusz Obijalski (fortepian i instrumenty klawiszowe) oraz Dominik Frankiewicz (wiolonczela).

Twórczość Waglewskich trudno jest zaklasyfikować i sztywno włożyć w pewne ramy. W najnowszej płycie Duchy ludzi i zwierząt jest wszystko to, czego próżno szukać w twórczości Voo Voo czy braci Waglewskich. Wrażliwość artystów spaja się w nową, niezwykle aktualną i wymowną opowieść. Płyta ta jest niezwykłą i niewymuszoną opowieścią o bliskich relacjach, o niezwykłym słuchaniu i duchowym wyciszeniu. To materiał zdecydowanie mocniejszy w podtekście, a niekoniecznie w zaprezentowanym brzmieniu - zwłaszcza, jeśli porównamy go do drugiego albumu formacji, Matka Syn Bóg. - Jest to płyta o różnych niepokojach, które z wiekiem lub świadomością dopadają wszystkich ludzi - mówił Wojciech Waglewski w rozmowie z Piotrem Metzem z "Dla Was GraMy".

Twórczość Waglewskich to zawsze materiał bardzo przemyślany i szczegółowo zaplanowany. Jest tu oczywiście miejsce na improwizację, ale nie ma elementu przypadku. Czym zaskoczą poznańską publiczność tym razem? Przekonamy się już w najbliższy piątek.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Trio Waglewski Fisz Emade
  • Tama
  • 21.01, g. 20
  • bilety: 80-130 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022