Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Miłość pod batutą

Walentynki można uczcić w różny sposób. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal zaprasza wszystkich do wspólnego muzycznego świętowania. Już w najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej orkiestra wraz z wybitnymi solistami zaprezentuje się w niezwykłym repertuarze.

. - grafika artykułu
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, fot. materiały prasowe

Podczas tego wieczoru wykonawcami będą nie tylko muzycy Amadeusa, lecz także wybitni polscy instrumentaliści: akordeonista Klaudiusz Baran oraz młody wirtuoz harmonijki ustnej Kacper Smoliński. Walentynkowy koncert rozpoczną Wariacje na temat Frescobaldiego Aleksandra Tansmana - pierwszego polskiego kompozytora wyróżnionego przez hollywoodzką Akademię Filmową za najlepszą muzykę filmową. Utwór, który jako pierwszy będzie można wysłuchać podczas niedzielnego koncertu, skomponowany został pod wpływem fascynacji kompozytora twórczością Igora Strawińskiego, którego muzyka również pojawi się na estradzie tego wieczoru. We wspomnianej kompozycji wykorzystana została melodia słynnej Aria detta la Frescobalda Girolamo Frescobaldiego oraz wyraźne nawiązania do muzyki włoskiego baroku, choć ukazane już z perspektywy kompozytora XX wieku.

Drugą kompozycją, która zostanie wykonana tego wieczoru, będzie Koncert na harmonijkę ustną i smyczki Krzysztofa Herdzina - adiunkta bydgoskiej Akademii Muzycznej, pianisty, kompozytora, aranżera, multiinstrumentalisty, dyrygenta, producenta muzycznego, autora jazzowych opracowań utworów Fryderyka Chopina. Herdzin to również aranżer nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu Marzyciel. Ta wybitna muzyczna osobowość w swojej dyskografii posiada już 20 albumów. Jest również laureatem Fryderyka 2012 w kategorii Jazzowy kompozytor/aranżer roku. Nie bez przyczyny do wykonania kompozycji Herdzina został zaproszony gość wyjątkowy. Kacper Smoliński jest jedynym Polakiem oraz jednym z niewielu muzyków w Europie, studiujących jazzową harmonijkę chromatyczną. Jest też laureatem wielu nagród jako solista oraz instrumentalista w różnych zespołowych formacjach.

Podczas wykonania trzeciej kompozycji tego wieczoru powrócimy do nazwiska niezwykle ważnego dla muzyki XX wieku, a więc Igora Strawińskiego i jego Concerto in D. Na koniec usłyszymy prawykonanie utworu Mikołaja Majkusiaka Chamber Concerto. Majkusiak jest kompozytorem i akordeonistą, absolwentem warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Jego kompozycje symfoniczne doczekały się licznych wykonań, a skomponowany przez niego w wieku 17 lat Conerto Classico na akordeon i orkiestrę symfoniczną doczekał się już 70 wykonań. Prawykonanie tej kompozycji z pewnością zapadnie w pamięci słuchaczom przez wzgląd na to, iż partię akordeonu wykona wybitny polski akordeonista Klaudiusz Baran - artysta, którego dokonania zmieniają w Polsce postrzeganie akordeonu, wynosząc go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego muzyczny świat.

Jaka będzie więc miłość pod batutą Agnieszki Duczmal i Amadeusa podczas niedzielnego koncertu? Z pewnością bardzo muzyczna, ale też taka jak w życiu codziennym: przewrotna, zaskakująca i pełna kontrastów.

Katarzyna Nowicka

  • Walentynki z Amadeusem
  • 16.02, g.18
  • Aula UAM
  • bilety: 40-60 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020