Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Lubię łączyć

- Jestem ekstrawertyczką i bardzo ekspresyjną osobą z natury. Na początku kwarantanny  było ciężko z powodu izolacji od ludzi, z którymi lubię przebywać i rozmawiać. W kwarantannie trzeba się przyzwyczaić do samej siebie - mówi YoenNa, która wystąpi w piątym odcinku serii koncertów TTB Session Live Online.

.
YoenNa, fot. materiały organizatora

Cykl koncertów Taras Towarzyski Balcony Session dawanych z ratajskiego balkonu rozpoczął się 18 kwietnia koncertem Kasi Tontor. - Tworzę TTB w trzy osoby, wraz z dwiema koleżankami. Z doświadczenia zawodowego jestem iwentowcem, Kasia piosenkarką, a Marta Szymańska interesuje się muzyką i jest to całe jej życie. Od dawna chciałyśmy zrobić wspólny projekt. Myślałyśmy nawet o festiwalu - większym wydarzeniu dla mieszkańców Poznania. Ale każda z nas miała dużo obowiązków i zawsze brakowało na to czasu. Gdy przyszła pandemia, rzeczywistość zmieniła się dla nas wszystkich, ale nie wyobrażałam sobie życia zawodowego bez organizowania wydarzeń. Zaczęłam myśleć, w jakim stopniu można je przenieść do sieci. Gdy Kasia przygotowała live'a dla swoich fanów na instagramie, to sprawił on mi i Marcie dużo radości. Chciałyśmy się tą energią podzielić z szerszym gronem, ale w bezpieczny sposób. Mieszkamy przy Tarasach Warty z widokiem na Rondo Rataje. Stwierdziłyśmy, że skoro otacza nas tyle balkonów i mamy wielu świetnych sąsiadów, to dlaczego nie zrobić czegoś dla nich? I zadzwoniłyśmy do Kasi z propozycją, aby zagrała koncert na naszym balkonie, a my zrobimy z tego również livestream dla najbliższych znajomych. I tak powstał cykl TTB Session. - tłumaczy Monika Dolata.

Po Kasi Tontor w cyklu wystąpiło już trio Depter, Qlhead, Citak i duet NEONS. W sobotę ze swoim solowym projektem YoenNa wystąpi Joanna Jewuła, którą poznaniacy mogą też kojarzyć z duetu Miau! ze Staszkiem Pawlakiem - Pierwsze piosenki zaczęłam pisać jako dziecko, grając na gitarze. Chowałam je do szuflady. Potem była faza przeróżnych zespołów.  Pod koniec tej zimy odważyłam się wyjść ze swoim repertuarem do ludzi - mówi artystka. Debiut jej nowego projektu odbył się w grudniu ubiegłego roku, gdy w Auli Artis zaśpiewała podczas premiery najnowszego filmu Rafała Jerzaka Slow love, prequela jego Speed Love (zresztą Miau! stworzył do tego drugiego teledysk).

Oba filmy powstały w Studiu Aktorskim STA, w którym studiuje Joanna. - To niesamowite miejsce. Prezesem studia jest Łukasz Chrzuszcz, który dba o poziom i ilość zajęć w tygodni. Bardzo się w nim rozwinęłam pod kątem aktorstwa, tańca, a także zdobywając warsztat dykcyjny i z emisji głosu. Nie chcę się jednak ograniczać do jednej dziedziny sztuki, lubię je łączyć. Na moich koncertach scenicznych często towarzyszyli mi tancerze, bo w trakcie występu chciałam też opowiedzieć jakąś historię. Lubię w moje piosenki wkładać własne emocje - i dlatego są tak różnorodne - przyznaje.

Do filmu Slow Love powstał też teledysk do piosenki YoenNa Oddechy - Akcja tego filmu rozgrywa się w Poznaniu. Pojawia się w nim dużo scen na Rondzie Śródka. Wybraliśmy kilka plenerów z filmu i tam nakręciliśmy teledysk. Jego reżyserią i montażem zajęli się Rafał Jerzak i Mariusz Adamski - mówi.

W ubiegłym roku YoenNa otrzymała II nagrodę na festiwalu słowa w piosence Frazy. Artystka pochodzi z Małopolski, a w Krakowie studiowała wiedzę o teatrze, filologię polską i psychologię. Jednak teoretyczne kierunki jej nie usatysfakcjonowały, więc szukała bardziej twórczej drogi. - Do Poznania przyjechałam na studia. Z miejsc, w których mieszkałam spodobał mi się najbardziej i tutaj odnalazłam swoje miejsce - przyznaje.

Pierwszy pełnowymiarowy koncert YoenNy odbył się u Pana Gara, na który przygotowała właśnie taki sceniczny występ. - Obecnie tworzę w dużej mierze muzykę elektroniczną. Na bazie instrumentalnych i wokalnych loopów tworzę muzykę i do tego piszę teksty, które śpiewam - wyjaśnia.

Ostatnio, już w trakcie kwarantanny, zorganizowała internetową akcję związaną z nowym klipem do piosenki The One, który sama zresztą nakręciła i zmontowała. - Wszystko zrodziło się z pomysłu na nagrywanie spontanicznych filmów, różnych działań aktorskich i muzycznych. The One wyszło mi przez przypadek z improwizacji, w której czuję się najlepiej - później ją dopracowałam. Pod wpływem chwili i emocji zdecydowałam, że wyjdę na zewnątrz i nagram jak do niej tańczę. Kolega Gracjan pomógł mi porządnie wyprodukować tę piosenkę. Wymyśliłam do niej akcję #danceliketheone. Wystarczy nagrać film, na którym się tańczy do The One. Potem wszystkie te materiały zbiorę razem i zmontuję nowy klip, w którym to już nie ja, a inni tańczą. Myślę, że to ciekawy pomysł, integrujący ludzi w kwarantannie - opowiada.

Joanna przyznaje, że na początku pandemii trudno było się jej przyzwyczaić do nowego trybu życia i funkcjonowania. - Plany koncertowe i inne rzeczy musiałam przełożyć na odleglejszy termin. Staram się mimo wszystko nie poddawać. Działam, aby się nie zasiedzieć. Nie próżnuję, nagrywam i cały czas tworzę. Teraz czeka mnie występ na TTB. Wiąże się z tym dużo emocji i już nie mogę się doczekać! - mówi artystka.

Marek S. Bochniarz

  • TTB Session Live Online
  • S01e05 - YoenNa
  • 16.05, g. 19
  • online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020