Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Koncert z zadęciem

"Dęte-nadęte-wydęte-przedęte" - już samo wypowiedzenie na głos lub w myślach tego tytułu prowokuje natychmiastowy zachwyt nad możliwościami artykulacji i oddechu. A co kryje się w jego treści?

.
Jarek Kordaczuk, fot. materiały prasowe

Centrum Sztuki Dziecka w swoich realizacjach chętnie koncentruje się na przekonywaniu dziecięcej publiczności, że dane wydarzenie nie może odbyć się bez nich. I nie chodzi tu tylko o standardowe uczestnictwo w kulturze jako słuchacz czy widz, ale o aktywny udział w procesie twórczym, który aktualnie dzieje się na scenie; o rzeczywisty wpływ na kształt i wyraz konkretnego przedstawienia czy koncertu. Nie inaczej twórcy wyobrażają sobie najnowszą muzyczną premierę, nieprzypadkowo opatrzoną podtytułem: "interaktywny koncert na zespół instrumentów dętych i publiczność dziecięcą".

Wydarzenie będzie miało walory edukacyjne - artyści zaprezentują bogactwo ekspresyjne instrumentów dętych, skupiając się na ich możliwościach artykulacyjnych i różnorodnych sposobach wydobywania dźwięku. Dzieci poznają tajemnice oraz zdolności przedstawicieli zarówno grupy instrumentów dętych drewnianych, jak i blaszanych: fletu (Sebastian Łukaszewski), klarnetu (Tomasz Goliński), waltorni (Krzysztof Stencel) i puzonu (Maciej Łakomy). Znajdzie się także przestrzeń dla pobudzenia kreatywności (tak publiczności, jak i wykonawców) poprzez wspólną zabawę formą i eksperymenty sonorystyczne. Za animację wszystkich współtwórców obecnych tego dnia na - nomen omen - Scenie Wspólnej odpowiada Izabela Kościesza, a całość poprowadzi pomysłodawca wydarzenia Jarek Kordaczuk.

Jarek Kordaczuk to wykształcony w Poznaniu kompozytor, który od kilkunastu lat twórczo i efektywnie współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka, pomysłowo wprowadzając dziecięcą publiczność w świat muzyki współczesnej. W jego zainteresowaniach muzycznych ważne miejsce zajmują utwory eksperymentalne, a zamiłowanie i predyspozycje do dzielenia się swoją sztuką z najmłodszymi owocują wydarzeniami o wyjątkowych walorach artystycznych i edukacyjnych. Aktualnie na Scenie Wspólnej można brać udział w pięknej i mądrej operze dla dzieci "Gwiezdnik", zamówionej na tegoroczne Biennale Sztuki dla Dziecka (najbliższe spektakle odbędą się w październiku).

Adresatami koncertu interaktywnego "Dęte-nadęte-wydęte-przedęte" są przede wszystkim dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Magdalena Mateja

  • "Dęte-nadęte-wydęte-przedęte"
  • Scena Wspólna
  • premiera - 15.09, g. 12
  • kolejny koncert: 16.09 g. 11
  • wykonawcy: kompozytor i prowadzenie - Jarek Kordaczuk, Sebastian Łukaszewski - flet, Tomasz Goliński - klarnet, Krzysztof Stencel - waltornia, Maciej Łakomy - puzon, Izabela Kościesza - animacja

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019