Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Kim jest Kim Nowak?

To kolejny muzyczny projekt Fisza, Emade i Michała Sobolewskiego. Cała trójka doskonale znana szerszej publiczności kilka lat temu postanowiła połączyć siły. Co z tego wyniknęło? Przekonamy się w najbliższy piątek w Poznaniu.

Kim Nowak, czyli Fisz, Emade i Michał Sobolewski, fot. mat. prasowe
Kim Nowak, czyli Fisz, Emade i Michał Sobolewski, fot. mat. prasowe

Piątkowy koncert w zamku obejmie utwory z dwóch płyt - "Kim Nowak" i "Wilk" - które w tej chwili stanowią cały dorobek grupy. O ile pierwsza z nich zawiera energetyczne, rockowe (chciałoby się rzec - garażowe) kawałki, o tyle druga to znacznie spokojniejszy materiał.

Na krążku "Wilk", który swoją premierę miał na początku listopada ubiegłego roku słychać nastrojowe, spokojne, ale i nieco mroczne, tajemnicze, oniryczne melodie. Gościnnie na tej płycie wystąpili: Izabela Skrybant-Dziewiątkowska (znana z zespołu "Tercet Egzotyczny") oraz Tomasz Duda (zespół Pink Freud).

Fisz i Emade to bracia Waglewscy - Bartosz (wokalista i basista) i Piotr (grający na perkusji), znani dotąd z takich projektów jak Tworzywo czy ze współpracy ze swoim ojcem - znakomitym muzykiem i kompozytorem Wojciechem Waglewskim. Z kolei Michał Sobolewski to gitarzysta (wielki miłośnik Jimiego Hendrixa i Black Sabbath), który podobnie jak Waglewscy zapragnął stworzyć coś bez użycia komputera i efektów specjalnych. Całą trójkę połączyła miłość do rockowych brzmień z lat 60-tych, pozbawionych współczesnego blichtru i udziwnień, takiego "zwyczajnego" grania, z którego po prostu czerpie się radość.

W 2009 roku spotkali się, by wspólnie nagrać pierwszą płytę. Od innych wydawnictw muzycznych różni się ona tym, że podczas produkcji muzycy zrezygnowali z najnowszych zdobyczy techniki, nie ingerując w dźwięki, rezygnując z ich sztucznego wygładzania. Płyta w całości była grana na żywo, co nadaje jej rys krążka amatorskiego, pełnego przesterowań i charakterystycznych "brudów", które pozostawiono dokładnie tam, gdzie powstały. W efekcie otrzymaliśmy świeżą, niezmanierowaną treść - i to zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej. Podczas piątkowego koncertu w zamku możemy spodziewać się właśnie takich dźwięków, od których "popłynie wrzątek i pęknie serce, wysiądzie prąd w całym mieście".

Anna Solak

  • Kim Nowak (Fisz/Emade/Michał Sobolewski)
  • CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82)
  • 22.02, g. 19
  • Bilety: 30/35 zł