Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Kanadyjczyk z południowym temperamentem

Jesse Cook - muzyk łączący w swoim gitarowym graniu style od flamenco, przez muzykę latynoską po jazz - 21 września po raz pierwszy wystąpi w Poznaniu.

Jesse Cook w Poznaniu wystąpi po raz pierwszy, fot. materiały organizatorów
Jesse Cook w Poznaniu wystąpi po raz pierwszy, fot. materiały organizatorów

Przyjedzie do Polski w ramach trasy koncertowej promującej najnowszą płytę "The Blue Guitar", która będzie miała swoją premierę w tym roku.

By nagrać "The Blue Guitar", Jesse Cook odizolował się od świata i w swoim domu na wsi stworzył 14 utworów, niezwykle osobistych, szczerych i nastrojowych. W nagraniu płyty pomagali mu zaprzyjaźnieni muzycy, między innymi wiolonczelistka Amy Laing, która zachwyca zwłaszcza w utworze "Broken Moon", akordeonista i pianista o polskich korzeniach Tom Szczesniak, który w "Witching Hour" nawiązuje do paryskich korzeni Cooka, a także kanadyjska wokalistka Emma-Lee, wykonująca na płycie utwór "I Put a Spell on You" z repertuaru Niny Simone.

Gitarowe world music

Jesse Cook jest jednym z propagatorów nurtu określanego mianem muzyki świata. W jego utworach usłyszeć można głównie inspiracje muzyką latynoską i flamenco, nie brakuje w nich jednak także i nastrojowego jazzu. Przez magazyn "Acoustic Guitar" uznany został drugim, po Paco de Lucíi, najlepszym gitarzystą flamenco. Wśród muzyków jest postacią wyjątkową, między innymi dlatego, że będąc Kanadyjczykiem, reprezentuje gatunki muzyczne raczej niekojarzące się z Kanadą.

Support Diany Krall

Swój talent muzyczny kształcił w Eli Kassner Guitar Academy w Toronto oraz w legendarnym Berklee College of Music w Bostonie. Niezwykłość Cooka jako gitarzysty tkwi również w tym, że doskonale brzmi w zestawieniu z przeróżnymi stylami muzycznymi. Otwierał koncerty największych legend jazzu i bluesa, takich jak: B. B. King, Ray Charles, Diana Krall, ale koncertował również z kultową irlandzką grupą folkową The Chieftains oraz z zespołem Afro Celt Sound System, łączącym nowoczesną muzykę taneczną z muzyką celtycką i afrykańską. Artysta nagrał osiem płyt. Krążek "Free Fall" pokrył się platyną. Otrzymał za nią nagrodę kanadyjskiego przemysłu fonograficznego Juno. A przez gremium przyznające Canadian Smooth Jazz Awards, trzykrotnie został uznany gitarzystą roku.

E.W.

  • Jesse Cook - koncert
  • 21.09, g. 19
  • Centrum Konferencyjno-Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego (ul. Przybyszewskiego 37)
  • bilety: 90, 120, 150 i 180 zł
  • organizatorzy: T-Box, KA, WTG
  • kulturapoznan.pl jest patronem medialnym koncertu