Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Juwenalia jakich nie było

Więcej, głośniej, lepiej - tak w największym skrócie można opisać tegoroczne Poznańskie Juwenalia, największą studencką imprezę roku. Przygotowania trwały długo, zobaczymy artystów z pierwszych miejsc list przebojów.

Zdjęcie z powietrza pokazujące tłum publiczności zgromadzony przed sceną oświetloną światłami scenicznymi - grafika artykułu
Juwenalia w Poznaniu, fot. materiały organizatorów

W tym roku studencki festiwal będzie miał dużo większy rozmach niż w ostatnich latach. W rolach głównych wystąpią największe gwiazdy polskiego hip-hopu: PRO8L3M, Zdechły Osa czy Zeus, ale też legenda polskiego rocka - zespół Kult. Nie zabraknie tradycyjnego pochodu studenckiego, przeglądu młodych kapel, a także forum dyskusyjnego. A wszystko po to, by Poznańskie Juwenalia były wydarzeniem nie tylko dla studentów, ale wszystkich, którzy lubią dobrą zabawę na powietrzu.

Choć Juwenalia w Poznaniu zawsze cieszyły się sporą popularnością, to nie ma wątpliwości, że każdej edycji zawsze czegoś brakowało - rozmachu, profesjonalnej organizacji, a czasem po prostu dobrego pomysłu. Na szczęście to już przeszłość - Juwenalia Poznań 2024 otworzą zupełnie nowy, lepszy rozdział imprezy, dając jej podstawy, by stanęła do walki o tytuł najlepszego festiwalu kultury akademickiej i studenckiej w Polsce. - To wydarzenie dla każdej osoby - dla tych, którzy po prostu chcą miło spędzić czas na świetnych koncertach albo wymienić się doświadczeniami i poznać inspirujących ludzi. Program tegorocznych juwenaliów pozwala nam łączyć pokolenia. Nasze główne cele to integracja, bliższe spotkanie z kulturą, dialog i kultywowanie tradycji, jaką niosą ze sobą Juwenalia - mówi Agnieszka Markocka, rzeczniczka prasowa imprezy.

Wydarzenie otworzy wielki pochód, który 23.05 o g. 17 ruszy z pl. Adama Mickiewicza. Jak zapewniają organizatorzy, poznańskie uczelnie już od dawna pracują nad swoimi motywami przewodnimi i ruchomymi platformami, które przejadą przez Poznań. W tym roku mają być szczególnie efektowne. Gdy prezydent miasta przekaże studentom symboliczny klucz do bram miasta, przyjdzie czas na zabawę. Wszystkie koncerty odbędą się w parku Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich. W czwartek na głównej scenie zagrają: DJ Soina - doskonale znany fanom polskiego hip-hopu, który na koncie ma ponad 3 tysiące koncertów, raper Zeus - mogący pochwalić się siedmioma albumami, autor takich przebojów, jak Będziemy dziećmi, Hipotermia czy Siewca, a także świetny PRO8L3M - duet Oskara i Steeza, którzy już ponad dziesięć lat grają w ekstraklasie polskiego rapu.

Bardzo ciekawie zapowiada się drugi dzień juwenaliów. Impreza rozpocznie się od występu szczecińskich indie rockowców z Muted Message, a potem scenę przejmie raper Kaz Bałagane, który jak nikt inny potrafi opisać rymami życie stołecznego półświatka. Na koniec zaplanowano koncert Darii Zawiałow, która jednak z powodów zdrowotnych nie będzie mogła wystąpić w Poznaniu. Jako zastępstwo artystki zagrają bracia Kacperczyk. Trzeci dzień festiwalu to kolejne trzy koncerty. Do jazzowej przygody, w której wszystko może się zdarzyć, zaproszą gitarzysta Jan Gałosz, perkusista Jan Pieniążek i saksofonista Miłosz Pieczonka, tworzący projekt USO 9001. W hiphopowe rejony zabierze nas Zdechły Osa, udowadniający, że czasem rap najlepiej smakuje, kiedy łączy się z punkiem. Na koniec czeka nas występ Kultu, zespołu Kazika Staszewskiego i spółki, którzy jako stali bywalcy juwenaliów i wielkich koncertów z pewnością zamkną imprezę z hukiem.

Komu będzie mało "dużych" koncertów, ten będzie mógł wybrać się pod małą scenę. - Możecie być pewni, że te występy będą świetną okazją do zapoznania się z lokalną kulturą muzyczną i odkrycia talentów z naszego regionu - mówi Agnieszka Markocka.

Juwenalia Poznań 2024 to również miejsce, w którym będzie można podyskutować na bieżące tematy związane z życiem miasta i nie tylko. W ramach Forum Juwe wystąpią prelegenci podejmujący takie kwestie jak: zagospodarowanie i atrakcyjność przestrzeni w Poznaniu oraz dostęp do niej, turystyka po pandemii czy rozwój osobisty i zawodowy. - Zapraszamy także na spotkanie z Dariuszem Wieczorkiem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego, zorganizowane we współpracy z Samorządem Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - zachęca rzeczniczka prasowa juwenaliów.

Strefa Animacji to kolejny powód, by wybrać się na Juwenalia. Poprzednim razem strefa przyciągała zabawami, które część z nas pamięta z dzieciństwa, tym razem ma być jeszcze ciekawiej. - Na tę edycję przygotowujemy dla Was coś naprawdę magicznego! Już niedługo poznacie propozycje fantastycznych atrakcji, które przeniosą Was do krainy czarów - obiecują organizatorzy. Juwenalia to również szeroka oferta gastronomiczna - przez cały czas ich trwania na terenie festiwalowym czynna będzie strefa food trucków, a w niej oferta najlepszych poznańskich lokali. Co ważne, festiwal będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami - osoby na wózkach nie będą miały żadnego problemu w poruszaniu się po terenie imprezy.

Juwenalia Poznań 2024 to integracja, muzyka, dialog i zabawa w najlepszym, poznańskim wydaniu - do zobaczenia!

Sebastian Gabryel

  • Juwenalia Poznań 2024
  • 23-25.05
  • park Jana Pawła II
  • bilety: 39-114 zł, karnety: 99-249 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024