Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Jest tylko teraz

W tym roku Poznań otwiera listę miast, w których odbędzie się festiwal Męskie Granie. W piątek na scenie w Parku Cytadela zaprezentują się m.in. Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Karaś/Rogucki, Fismoll, Wojtek Mazolewski i Mitch and Mitch. Sobotę wypełnią dźwięki Orkiestry Męskiego Grania 2022, Miousha i Zespołu Śląsk czy Korteza.

, - grafika artykułu
Bedoes, Krzysztof Zalewski i Kwiat Jabłoni, fot. materiały organizatorów

Na Męskie Granie bilety rozchodzą się w przeciągu kilku lub kilkunastu minut. Jest to jeden z festiwali, który wzbudza ogromne zainteresowanie, bilety na wydarzenie są rozchwytywane, a single promujące trasę mają po kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) milionów odsłuchań na YouTube. Tegoroczna trasa koncertowa przybierze formułę festiwalu, podczas którego koncerty w całej Polsce będą się odbywać w piątki i soboty. Na dwóch scenach (Głównej i Ż) zaprezentują się najlepsi polscy artyści, zarówno ci znani z poprzednich edycji Męskiego Grania, jak i zupełnie nowi, często lokalni reprezentanci młodego pokolenia. Zwieńczeniem sobotnich koncertów będzie wyjątkowy projekt przygotowany specjalnie na tegoroczną trasę, czyli Męskie Granie Orkiestra 2022, którą w tym roku tworzą: Bedoes, Krzysztof Zalewski i Kwiat Jabłoni. Singlem promującym tegoroczną, 13. edycję Męskiego Grania jest utwór Jest tylko teraz.

- W tym roku zaczynamy nowy rozdział w historii Męskiego Grania - mówi Dorota Nowakowska, manager sponsora wydarzenia i dodaje: - Przed nami 13. edycja trasy, która z pewnością będzie wyjątkowa. Po jubileuszowej, dziesiątej odsłonie projektu, mieliśmy apetyt na więcej i na wprowadzenie nowych rozwiązań. Niestety, ze względu na pandemię mogliśmy przygotować tylko jeden koncert online, a rok później trasa odbyła się w pandemicznej rzeczywistość. Chcemy więc, aby 13. edycja była pełna nowej energii. Przygotowaliśmy wiele projektów specjalnych, a całe wydarzenie będzie jeszcze bardziej inspirującym i angażującym doświadczeniem. To także spójna, dwudniowa formuła i aż osiem miast. Zapowiada się prawdziwie muzyczne lato.

W piątek na scenie Głównej zaprezentują się następujący artyści: Mitch & Mitch Con Il Loro Gruppo Etereofonico, Wojtek Mazolewski - Yugen, Karaś/ Rogucki, Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło. Ten ostatni wystąpi z wyjątkowym repertuarem, będącym połączeniem jego największych przebojów oraz dawno niegranych bądź nigdy niewykonanych na żywo utworów. Tego dnia na scenie Ż, która w tym roku została nieco odmieniona i z platformy przeznaczonej dla debiutantów stała się prawdziwym tyglem dźwiękowym, usłyszymy: Anię Leon, Kamila Husseina, Fismolla, Zdechłą Osę, Baranovskiego, Jana-rapowanie. Sobota natomiast przedstawia się następująco: WaluśKraksaKryzys, Cool Kids Of Death, Miuosh X Zespół Śląsk Pieśni Współczesne, Kortez - Projekt Specjalny, Męskie Granie Orkiestra 2022. Na scenie Ż zaprezentują się Jagoda Kret, Syndrom Paryski, Meek, Oh Why?, Wczasy, Julia Wieniawa oraz Kacperczyk.

Po Poznaniu, przyjdzie czas na Katowice, Warszawę, Wrocław, Kraków, Szczecin, Gdańsk i wielki finał w Żywcu. Artystyczne eksperymenty, odmienne konwencje, style i gatunki wypełnią tegoroczne lato.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • 13. Męskie Granie
  • 24-25.06
  • Park Cytadela
  • bilety: 199 zł (karnet jednodniowy), 360 zł (karnet dwudniowy)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022