Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Jazzowy chaos jest piękny

Lista jego zasług dla polskiej sceny muzycznej zdaje się nie mieć końca. Jest liderem zespołu Pink Freud, był członkiem takich składów jak Baaba czy Tymański Yass Ensemble. Współtworzył trójmiejską scenę yass i przyczynił się do spopularyzowania jazzu we współczesnym polskim mainstreamie muzycznym. 10 grudnia w klubie Blue Note ze swoim nowym projektem "Chaos pełen idei" zagra Wojtek Mazolewski.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Urodził się w 1976 roku w Gdańsku i to właśnie tam rozpoczęła się jego muzyczna droga. Grał w zespole swojego brata, Jerzego Mazzolla. Dzięki początkom w zespole Iwan Groźny, zaczął eksperymentować z łączeniem gatunków yass i punk. Muzycy przyczynili się do powstania polskiej sceny yass, której Jerzy Mazzoll był jednym z prekursorów. Inni reprezentanci tego gatunku to Tymon Tymański czy zespół Miłość. To właśnie w 2003 roku Wojtek Mazolewski został członkiem Tymański Yass Ensamble.

Skłonność do dźwiękowych eksperymentów poprowadziła go kolejnymi nieznanymi ścieżkami. W 1998 roku założył dobrze znany zespół Pink Freud, z którym nagrał już sześć albumów studyjnych. Grupa nie boi się podejmować prób, które mogłyby wydawać się skazane na porażkę, jak nagranie płyty "Pink Freud plays Autechre". Jazzowe wersje eksperymentalnych utworów, oryginalnie osadzonych w elektronicznym ambiencie, wzbudziły szerokie zainteresowanie i dyskusje wśród fanów obu zespołów.

Silna muzyczna osobowość Mazolewskiego odznacza się też w najbardziej autorskich projektach w płytach solowych i albumach grupy Wojtek Mazolewski Quintet. Z tą drugą wydał już trzy krążki. Mazolewski jawi się jako tytan pracy, jest na scenie już od trzydziestu lat. Być może 2016 rok jest dla niego czasem podsumowań: - Już 30 lat uprawiam czynnie muzykę. Pierwszy raz stanąłem na scenie w wieku 10 lat, na festiwalu Rock Na Zaspie w 1986 roku z zespołem Iwan Groźny - zachowały się nagrania i dokumentacja fotograficzna z tego występu. Wzbraniam się przed traktowaniem tego w kategoriach jubileuszu, ale mam ochotę celebrować ten rok w szczególny sposób. Chcę więc tworzyć nowe rzeczy, które w jakiś sposób będą się wiązały z moim życiorysem i z historią muzyki, która mnie porusza - mówił Jarkowi Szubrychtowi w wywiadzie dla RedBull Music.

Kolejnym z punktów tegorocznych podsumowań jest płyta "Chaos pełen idei". Wojtek Mazolewski skończył 40 lat, lecz recenzenci zauważają, że najnowsze wydawnictwo nie jest podsumowaniem, lecz kolejnym etapem w rozwoju muzyka. Jazzman zaprosił do gościnnych występów wiele rozpoznawalnych osób. Towarzyszą mu między innymi Natalia Przybysz, Wojtek Waglewski, Ania Rusowicz czy Justyna Święs. Singiel "Organizm piękny", nagrany z połówką duetu The Dumplings, promuje longplaya.

Wspólnie ze swoimi gośćmi muzyk może wciąż przekazywać słuchaczom dźwięki: - Czasem mam wrażenie, że my sami jesteśmy tylko przekaźnikami, czyli w jakimś stopniu instrumentami, a nie twórcami. Że tak naprawdę w jakimś sensie muzyka jest, jak informacja i wiele innych rzeczy, zawieszona w przestrzeni. Ona jest przestrzenią - mówił w wywiadzie dla portalu Noisey.

Blue Note będzie pierwszym miejscem dla przekaźników "Chaosu pełnego idei". Poznański koncert to występ premierowy, a gośćmi Wojtka Mazolewskiego będą John Porter i Justyna Święs.

Jolanta Kikiewicz

  • Koncert "Chaos pełen idei": Wojtek Mazolewski + goście
  • Blue Note
  • 10.12, g. 20
  • bilety: 65-90 zł