Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Jazz wolności

Kwintet, który zachwyca. Przesuwa granice muzycznej interpretacji i prezentuje słuchaczom nowy sposób postrzegania muzyki jazzowej. Po sukcesach płyt Polka i When Angels Fall (z muzyką Krzysztofa Komedy) Wojtek Mazolewski Quintet ponownie zawita do Poznania.

. - grafika artykułu
Wojtek Mazolewski, fot. Piotr Sobik

"Ja odnalazłem się w świecie dźwięków - nimi się komunikuję i wyrażam. Muzyka wynosi mnie ponad osobisty poziom. Traktuję to jak coś pozytywnego i pełnego znaczenia. Wtedy nie czuję oddzielenia od innych. Otwieram się i muzyka płynie. Nie wiem skąd i dlaczego - nagle tak się dzieje, ale tak już po prostu jest. Uczciwość wobec siebie jest kluczem do wolności" - mówił Wojtek Mazolewski w rozmowie dla portalu rytmy.pl.

W tej naturalności i niewymuszonej wolności tkwi chyba urok twórczości Wojtka Mazolewskiego. Twórczość kwintetu, nieoczywiste aranżacje, energetyczne połączenie tradycji z nowoczesnością - od lat inspirują i porywają publiczność zarówno w kraju, jak i za granicą. Ich domeną jest improwizacja. Eksperymentują, szukają unikalnych brzmień, by wzbudzić skrajne emocje i udowodnić, że muzyka jazzowa ma potencjał burzenia muzycznych schematów i sprawdzi się zarówno w kameralnych przestrzeniach, jak i na wielkich scenach.

Światowa edycja albumu Polka, wydana w 2019 roku nakładem brytyjskiej wytwórni Whirlwind Recordings, okazała się światowym sukcesem i zebrała rewelacyjne recenzje krytyków. Prestiżowy amerykański magazyn "DownBeat" nazwał płytę jedną z pięciu najlepszych jazzowych płyt roku. Także Angielski portal Kind of Jazz uznał album za kandydata do tytułu "Płyta roku". "Concerto Magazine", największy jazzowy magazyn w Austrii napisał: "Po odejściu Tomasza Stańki Polska potrzebuje nowego światła jazzu. Po wysłuchaniu "Polki" zaczyna błyszczeć autorytet basisty Wojtka Mazolewskiego."

Kwintet w swojej dyskografii sięgnął również po Komedę. Impulsem do nagrania When Angels Fall z 2020 roku był koncert w Londynie, gdzie zespół zaprezentował projekt Polish Jazz, poświęcony legendom polskiego jazzu. Inspiracją do nagrania materiału były także filmy wybitnych reżyserów: Romana Polańskiego (Rosemary's Baby, Nóż w wodzie), czy Jerzego Skolimowskiego (Bariera), do których Komeda skomponował muzykę.

Wraz z Wojtkiem Mazolewskim (kontrabas) na poznańskiej scenie zaprezentują się jeszcze: Oskar Török (trąbka), Marek Pospieszalski (saksofon), Joanna Duda (instrumenty klawiszowe), Jakub Janicki (perkusja). Czy kwintet Wojtka Mazolewskiego ponownie zachwyci zgromadzoną w Zamku publiczność swoją unikalnością, dekadentyzmem i nostalgią? Przekonamy się już w najbliższą sobotę, 21 maja.

Katarzyna Nowicka-Rynkiewicz

  • Wojtek Mazolewski Quintet
  • 21.05, g. 20
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • bilety: 109 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022