Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Jak ważne jest słowo w piosence

Kazik Staszewski z Kwartetem ProForma, Jacek Kleyff, Pablopavo, Filip Łobodziński, ale też Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego wystąpią podczas Festiwalu Słowa w Piosence "Frazy", który rozpocznie się 3 listopada. Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny! 

. - grafika artykułu
Jacek Kleyff. Fot. archiwum prywatne

"Oddaj komuś rząd dusz/ I na własny szlak rusz/ Tam gdzie żadne nie zdarzą się porty" - śpiewał przed laty Jacek Kaczmarski w gorzkiej piosence Bob Dylan o napięciach i nieporozumieniach między pieśniarzem a jego wielbicielami, o samotności barda. W piosence, która była jednocześnie ironicznym pastiszem, ale i hołdem dla wielkiego amerykańskiego twórcy. Dziś nazwiska Kaczmarskiego i Dylana, oraz ich twórczość, stały się inspiracją dla organizatorów Festiwalu Słowa w Piosence "Frazy".

Kaczmarski będzie patronem konkursu piosenki autorskiej, który jest integralną częścią festiwalu. Utwory tego wybitnego twórcy powrócą też podczas koncertu białoruskiego pieśniarza Andreja Chadanowicza. Twórczość Kaczmarskiego - być może wyciągając go raz jeszcze z nieszczęsnej, i nieprawdziwej w gruncie rzeczy, szufladki "barda Solidarności" - zabrzmi podczas galowego koncertu. Na zakończenie imprezy zaśpiewa jego piosenki Justyna Panfilewicz, laureatka opolskich superdebiutów. Szczególny wymiar będzie miał też koncert Krajobraz po uczcie z piosenkami Kaczmarskiego o tematyce historycznej. Podczas jego premierowej prezentacji wystąpi... Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Zaśpiewają z nim m.in. Edyta Geppert, Jacek Bończyk i Krzysztof Kiljański.

Wydaje się, że ważne będą też wątki Dylanowskie. Oto bowiem Filip Łobodziński ze swymi przyjaciółmi ma w Poznaniu dokonać premierowego wykonania projektu Dylan.pl. Łobodziński, znany przede wszystkim z Zespołu Reprezentacyjnego, ale popularny też jako dziennikarz telewizyjny i ceniony tłumacz książek, od dawna przymierzał się do przygotowania programu (i nagrania płyty) z piosenkami Boba Dylana. Ten projekt współtworzą też m.in. Jacek Wąsowski i Marek Wojtczak.

Publiczność zapewne z entuzjazmem powita Kazika Staszewskiego, który wystąpi wspólnie z poznańskim Kwartetem ProForma. Wiosną ukazał się ich wspólny album, przed kilkoma dniami opublikowano zaś pierwszy własny krążek poznaniaków. Podczas festiwalu zaśpiewają piosenki Taty Kazika - Stanisława Staszewskiego.

Na festiwalu nie zbraknie i innych atrakcji. Wystąpi zarówno jedna z legend piosenki autorskiej w naszym kraju - Jacek Kleyff, jak i jeden z najważniejszych artystów ostatnich lat - Pablopavo. Pierwszy przed laty tworzył kabaret Salon Niezależnych, a potem niebanalny zespół Orkiestra Na Zdrowie. Drugi, związany z reggae'owym Vavamuffin, bierze udział w wielu innych projektach, m.in. nagrywa z własnym zespołem Ludziki, z którym pojawi się w Poznaniu. Zaprezentuje się też w solowym, autorskim koncercie lider zespołu Koniec Świata - Jacek Stęszewski.

W ramach festiwalu przewidziano również konferencję Nowe słowa w piosence oraz spotkania z artystami w Bibliotece Raczyńskich. Imprezie towarzyszyć będzie wydanie tomiku dzieł zebranych Stanisława Staszewskiego.

Tomasz Janas

Program koncertów:

3.11, g. 20, Izba Rzemieślnicza

Kazik & Kwartet ProForma

4.11, g. 19, Scena na Piętrze

Andrej Chadanowicz

4.11, g. 21, Scena na Piętrze

Dylan.pl

5.11, g. 20, Scena na Piętrze

Pablopavo & Ludziki

6.11, g. 19, Scena na Piętrze

Jacek Stęszewski

6.11, g. 21.30, Scena na Piętrze

Jacek Kleyff

7.11, g. 19, MTP, Sala Ziemi

Justyna Panfilewicz

7.11, g. 20, MTP, Sala Ziemi

Edyta Geppert, Jacek Bończyk, Krzysztof Kiljański, Janusz Radek, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

Bezpłatne wejściówki: w Bibliotece Raczyńskich oraz CIM