Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Improwizacja dialogu

Skalpel Big Band to od niemal dwóch lat wizytówka Poznania. To z tym miastem związany jest pomysłodawca projektu - Patryk Piłasiewicz, a także większość muzyków tworząca skład zespołu.

.
fot. materiały prasowe

Duet Skalpel, czyli: Marcin Cichy i Igor Pudło to dzisiaj klasyka europejskiego nu jazzu. Na swoich dwóch pierwszych albumach: "Skalpel" i "Konfusion", wydanych przez wytwórnię Ninja Tune, zespół przełożył na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70. Wyrafinowana struktura i duży ładunek emocjonalny sprawiają, że duet stał się znany nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Skąd jednak pomysł na Skalpel Big Band?

Pomysłodawcą projektu jest Patryk Piłasiewicz - kompozytor i muzyk związany z Poznaniem. Pomysł na rozszerzenie duetu Skalpel narodził się w jego głowie, kiedy przemierzał uliczki jednego z włoskich miasteczek. W jednym ze sklepów trafił na muzykę Skalpela. Totalnie zafascynowany brzmieniem utworów, rozpoczął rozmowę ze sprzedawcą, który uświadomił mu, że ta świetna muzyka to przecież polska grupa Skalpel! To był pierwszy krok do tego, aby przełożyć elektroniczne dźwięki Skalpela na partyturę.

Znalezienie odpowiedniego składu nie stanowiło problemu. Piłasiewicz jest także wykładowcą w poznańskiej Akademii Muzycznej i to stamtąd pochodzi grono studentów i absolwentów - jazzmanów zasilających skład big bandu. Podstawą pomysłu stała się jednak idea zespolenia nowego, akustycznego obrazu brzmieniowego kompozycji Skalpela z ich elektronicznym pierwowzorem, jak w rozmowie dla Onet.pl mówił Piłasiewicz: - W naszym przypadku chodziło o wykonanie kroku w nowym kierunku, zrobienia czegoś, czego jeszcze nie było. Staraliśmy się zachować wierność wobec powtórnego oryginału, czyli muzyki Skalpela, dodając do tego nową, improwizacyjną warstwę. Wzbogacić ją harmonicznie.

Co najważniejsze, muzykom Skalpel Big Band pozostawiono dużą przestrzeń do improwizacji. Jak pisał w swojej relacji z OFF Festivalu Mateusz Piżyński, zagranie przez dużą orkiestrę zaaranżowanych utworów wrocławskiego duetu wydobywa ze znanego szerokiej publiczności materiału "nowe barwy, często w odcieniach nieoczywistych, niebanalnych, abstrakcyjnych".

Skalpel Big Band, istniejący od 2017 roku, wystąpił już na największych scenach festiwalowych w kraju: OFF Festivalu (2018) i finale Męskiego Grania w Żywcu (2019).

Katarzyna Nowicka

  • Skalpel Big Band
  • klub Tama
  • 25.10, g. 20
  • bilety: 100 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019