Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Gitara, barok, Mahler

Muzycy znani z legendarnego barokowego zespołu Il Giardino Armonico, gitarzysta Dominic Miller oraz debiutująca Orkiestra Św. Marcina, a także Łukasz Kuropaczewski - to tylko niektórzy z bohaterów tegorocznej edycji festiwalu Akademia Gitary. Jedenasta odsłona festiwalu potrwa od 17 sierpnia do 2 września. Centrum wydarzeń będzie oczywiście Poznań, ale koncerty odbywać się będą też m.in. w Gnieźnie, Jarocinie, Szamotułach, Środzie Wielkopolskiej i wielu innych miastach. Łącznie zaplanowano ponad pięćdziesiąt wydarzeń. 

. - grafika artykułu
Ubiegłoroczny happening gitarowy Akademii Gitary na Starym Rynku, fot. T. Nowak

Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury UM podkreśla: - Organizatorzy starają się niwelować wszystkie bariery, z którymi walczymy jako miasto. I mówi m.in. o dostępności festiwalu: zarówno dzięki temu, że koncerty odbywają się nie tylko w Poznaniu, ale i w wielu innych miejscowościach, że ceny biletów są niewygórowane, a wstęp na większość występów jest wolny, wreszcie i o tym, że poszczególne punkty programu adresowane są do różnych grup. Będą więc m.in., jak zawsze, programy dla dzieci i seniorów, będzie kurs mistrzowski czy tradycyjny happening.

- Cieszymy się, że po raz pierwszy na Happening Gitarowy zostanie wykorzystana przestrzeń Wolnego Dziedzińca przy Urzędzie Miasta - dodaje Justyna Makowska. Happening odbędzie się 26 sierpnia. W tym roku poprowadzą go członkowie Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele.

- Jestem ojcem założycielem festiwalu. Dwa razy próbowałem odciąć pępowinę, zerwać z nim związki, ale się to nie udaje - żartował dyrektor Teatru Muzycznego Przemysław Kieliszewski. Na poważnie dodawał, że jeszcze niedawno były poważne obawy czy Akademia Gitary będzie się nadal odbywała: - Po konsultacjach postanowiliśmy biuro festiwalu osadzić na dwa lata przy Teatrze Muzycznym. To daje gwarancję na dobrą produkcję festiwalu i jego przetrwanie.

Dyrektor artystyczny Akademii Gitary, Łukasz Kuropaczewski, postanowił przyjrzeć się w tym roku nieco bliżej muzyce barokowej. Jedną przyczyn jest sentyment do festiwalu Poznań Baroque, którego historia zakończyła się w ubiegłym roku. Zatem na inaugurację Akademii Gitary (17 sierpnia w katedrze w Gnieźnie i dzień później w Auli UAM) Kuropaczewski zagra z instrumentalistami znanymi  z jednego z najwspanialszych zespołów specjalizujących się w tym repertuarze - słynnego Il Giardino Armonico (w kameralnym składzie). W repertuarze wieczorów znajdą się m.in. Koncert na Smyczki oraz Koncert D-dur na Gitarę i Smyczki Antoniego Vivaldiego, Terzetto na Gitarę, Skrzypce i Wiolonczelę Niccola Paganiniego oraz Kwintet Fandango Luigiego Boccheriniego. A to niejedyny barokowy aspekt tegorocznego festiwalu. Na koniec, 2 września, w kościele ojców Karmelitów Bosych usłyszymy koncert Perły Baroku w wykonaniu Poznańskiego Chóru Chłopięcego i Jakuba Pankowiaka na pozytywie.

IV Symfonię Gustava Mahlera zagra nowa formacja na poznańskim horyzoncie - Orkiestra Św. Marcina, utworzona przez instrumentalistów z Teatru Muzycznego. Dla sympatyków twórczości bardziej popularnej wystąpi Dominic Miller, gitarzysta znany z wieloletniej współpracy ze Stingiem. Muzyka gitarowa - klasyczna i flamenco - zabrzmi też w plenerze. Kuropaczewski oraz Carlos Pinana mają zagrać 1 września... na cyplu nad Wartą. A poza tym, jak zawsze, kilkadziesiąt koncertów w Poznaniu i całej Wielkopolsce.

Tomasz Janas

  • Akademia Gitary
  • Poznań i Wielkopolska
  • 17.08-2.09

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018