Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Drive-in z Ralphem Kamińskim w odbiorniku

Trzecia edycja festiwalu nad Jeziorem Kierskim została przełożona na 2021 rok, jednak organizatorzy Enea Edison Festival zapewnili alternatywną odsłonę jeszcze w tym roku - cykl koncertów typu drive-in. 9 sierpnia o godzinie 19, na poznańskim stadionie przy Bułgarskiej usłyszymy Ralpha Kamińskiego, który otulającym głosem zaśpiewa przed poznańską publicznością, dostrajającą odbiorniki radiowe do koncertowej częstotliwości w swoich samochodach.

. - grafika artykułu
Ralph Kamiński, fot. Dawid Gorzelak

Ralph Kamiński muzyką zainteresował się w gimnazjum, a w wieku 11 lat rozpoczął naukę śpiewu. W szkole muzycznej grał na skrzypcach, a na studiach na fortepianie. Studia pobudziły go też do działań kompozytorskich. Ukończył wokalistykę na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Odbył również roczne stypendium na Muzycznym Uniwersytecie Codarts w Rotterdamie, gdzie kształcił się w kierunku pop.

Kamiński to artysta kompletny. Jest nie tylko wokalistą, lecz również kompozytorem. Praktycznie całość materiałów muzycznych, które tworzy, komponuje w większości sam, pracując przy fortepianie. - Od zawsze zaczynam od pianina. Wychodzę zresztą z takiego założenia, że nawet kiedy piosenka jest już wyprodukowana i ubrana we wszystkie dodatkowe instrumenty, powinna nadal się bronić w wersji z czystym pianinem, czyli kiedy powróci się do tego jej podstawowego fundamentu - mówi Kamiński w rozmowie na blogu Kubaluka. W swoich kompozycjach artysta często łączy pełne subtelności akustyczne dźwięki z brzmieniami syntezatora. Oprócz warstwy muzycznej, Kamiński dba w sposób szczególny o warstwę wizualną swojej twórczości - reżyseruje własne wideoklipy, zajmuje się także przygotowywaniem kostiumów.

W listopadzie 2016 roku ukazał się przygotowywany przez pięć lat debiutancki album Kamińskiego Morze. Zapowiadały go pełne wyrafinowania i subtelności utwory Podobno i Zawsze. W utworach Kamińskiego nie ma miejsca na trywialność. Każda pełna emocji i szczerości kompozycja to nostalgiczna podróż w głąb siebie i własnych emocji. W zeszłym roku artysta wydał drugą płytę - Młodość, a Kosmiczne energie z tego krążka śpiewa cała Polska.

Obecna sytuacja epidemiologiczna wymusiła przełożenie festiwali muzycznych na następne lata. Wymusiła również kreatywność organizatorów, którzy nie chcą rezygnować ze wszystkich swoich wydarzeń i zamiast tego dopasowują je wprost pod nową rzeczywistość. Koncerty będą się więc odbywać dla widzów w zaparkowanych przed sceną autach.

Jak to będzie wyglądało? W ciągu godziny (przed rozpoczęciem koncertu) uczestnicy wjadą na teren obiektu i ustawią się w wyznaczonych przez obsługę miejscach. Po zgaszeniu silnika, włączą radio i ustawią konkretną częstotliwość. W ten sposób, dźwięki koncertu odbierane będą przez samochodowe radio, a dopełnieniem tego będzie prezentujący się na scenie artysta.

Od kilku lat polski rynek muzyczny może poszczycić się naprawdę oryginalnymi i kompletnymi postaciami muzycznymi. Jedną z nich jest na pewno Ralph Kamiński, zachwycający aksamitną, subtelną, a jednocześnie pełną ekspresji barwą głosu. Choć występuje dopiero od kilku lat, zjednał sobie spore grono odbiorców. Już w najbliższą sobotę będzie można wybrać się na koncert Kamińskiego w nieoczywistym kształcie, gdyż na poznańskim stadionie spełni się american dream w postaci koncertu oglądanego i słuchanego z pozycji samochodowych siedzeń.

Katarzyna Nowicka

  • koncert Ralpha Kamińskiego
  • 9.08., g. 19
  • parking E przy Stadionie Poznań (wjazd od ulicy Węgorka), ul. Bułgarska 17
  • bilety: 79-149 zł za wjazd samochodu (maksymalnie 2 pasażerów)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020