Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

donGURALesko rapuje Snydera, ze Snyderem

W sobotę na placu Wolności zaparkuje czerwony autobus, który w ramach Nocy Muzeów zamieni się w salę kinową. To właśnie na jego pokładzie odbędzie się premiera teledysku donGURALesko i Timothy'ego Snydera do utworu "20" - skomponowanego, aby podkreślić znaczenie udziału w nadchodzących wyborach do Europarlamentu. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Malta.

.
Zdjęcie z planu teledysku do utworu "20", fot. Piotr Bedliński/materiały Fundacji Malta

We wnętrzu autobusu w g. 20-24 będzie można posłuchać utworu rapera, obejrzeć towarzyszący mu teledysk oraz dowiedzieć się więcej o akcji "Ani słowa bez nas" i wzbogacić swoją wiedzę na temat wyborów.

Inspiracją do powstania projektu "Ani słowa bez nas" (na który składa się utwór, teledysk, koncert i audiobook) była książka Timothy'ego Snydera "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku". To zbiór esejów wybitnego znawcy historii Europy Środkowej i Wschodniej napisany po zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa. Timothy Snyder analizując zwycięski pochód populizmu w USA i wielu krajach Starego Kontynentu odwołuje się do tragicznych doświadczeń Europejczyków w XX wieku - stuleciu naznaczonym krwawym panowaniem nacjonalizmu, faszyzmu i komunizmu.

Michał Merczyński, prezes Fundacji Malta, wpadł na pomysł, by fragmenty książki wykonał poznański raper donGURALesko i zaprosił obu panów do współpracy. - Zaprosiliśmy do współpracy osoby z - wydawałoby się - różnych porządków, mówiące różnymi językami i do różnych osób. Chcemy w ten sposób przełożyć niezwykle ważną naukę Timothy'ego Snydera na komunikację z osobami młodego pokolenia. Z drugiej strony, chcemy nauczyć się także ich sposobu myślenia i patrzenia na świat. Chcemy pokazać, że traktujemy siebie równo - nawet jeśli czytamy różne książki i słuchamy różnej muzyki, budujmy razem społeczeństwo obywatelskie - tłumaczy.

Po sobotniej odsłonie projektu czeka nas jego kontynuacja - 2 czerwca na placu Wolności odbędzie się koncert donGURALesko Ani słowa bez nas oraz premiera online audiobooka O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku. Wszystko po to, aby szerzyć wartości europejskie - demokrację, wolność słowa, odpowiedzialność obywatelską - wśród młodego pokolenia. W czasie koncertu na budynku Arkadii rozbłyśnie neon z napisem "Wolność". 2 czerwca odbędzie się także debata O potrzebie utopii w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu z udziałem m.in. Piotra Burasa, eksperta ds. europejskich oraz donGURALesko.

oprac. ak, sk

  • premiera teledysku do utworu "20": 18.05, g. 20-24, autobus ustawiony na placu Wolności
  • koncert Ani słowa bez nas, donGURALesko: 2.06, g. 20.30, plac Wolności
  • wstęp wolny