Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Do ostatniej kropli potu

Rave Order to koncertowy projekt, bez którego klubowe kalendarium Poznania coraz trudniej sobie wyobrazić - zwłaszcza koneserom podziemnego techno i gatunków pochodnych. Cykl z powodzeniem prowadzony jest w poznańskim klubie Schron już od czterech lat, sukcesywnie prezentując często piekielnie zdolnych DJ-ów i producentów. Otwarcie nowego sezonu jest wyjątkowo obiecujące - w roli gwiazdy wieczoru wystąpi Trans Timmermans, coraz bardziej rozchwytywany członek takich ekip jak Strikt, Kwas czy Syndykat, a towarzyszyć mu będą Cranz, W_iro, Null Respekt, Herrer i Enhap.

. - grafika artykułu
Trans Timmermans, fot. Dominik Knapik

Schron to już od dawna prawdziwe poznańskie centrum muzyki techno, jednak z pewnością nie przyciągałoby do siebie aż tak, gdyby w jego ramach nie odbywały się właśnie takie serie jak Rave Order. Projekt cieszy się naprawdę sporym powodzeniem wśród słuchaczy, którzy potrzebują czegoś więcej niż tylko okazji do wielogodzinnych techno-maratonów - pragną setów nie tyle nazwisk głośnych, co najbardziej obiecujących i chcą bawić się do tych, którzy polskim i europejskim podziemiem trzęsą dziś najmocniej. Michał Jabłoński, The Horrorist, Lars Huismann, Tim Tama, Mørbeck, Temudo - to tylko przykłady tych, którzy zagrali już w ramach cyklu.

Jego nowy odcinek zapowiada się niemniej obiecująco. W najbliższy piątek Schron przejmie Trans Timmermans - rezydent wrocławskiego klubu Ciało, znany również z działalności w ramach kolektywów Strikt, Kwas i Syndykat, który już nieraz dał się poznać jako wirtuoz setów pełnych szybkich, bardzo energetycznych temp skontrastowanych z emocjonalnymi i hipnotycznymi brzmieniami, łączących w sobie surowe techno z melodyjny house i electro. Debiutował pięć lat temu we wrocławskim LVN, osiadając potem w tamtejszym kultowym Das Lokalu. Jako promotor zorganizował w swoim mieście wiele cykli, które szybko stały się podziemną marką - warto tu wymienić choćby Millenium, Popperboys pres., czy Aurōra. Artysta znany jest też z audycji Strikt w Radiu LUZ, podczas której wspólnie z zaproszonymi gośćmi prezentuje kawałki sprzed lat i często jeszcze nawet nieopublikowane nowinki.

Tej nocy towarzyszyć mu będzie gdański DJ Cranz, na co dzień będący rezydentem klubu Crackhouse, a przez wiele lat jedna z twarzy kultowego sopockiego Sfinksa. Obserwatorzy polskiej sceny klubowej nie mają wątpliwości, że to ksywka, z którą coraz bardziej trzeba się liczyć. Jak Cranz sam przyznał w jednym z wywiadów, nigdy wcześniej nie był tak zaabsorbowany w scenę jak teraz. "Bardzo dużo gram, obserwuję poczynania w świecie muzyki, dużo zwiedzam (...). Totalnie oddałem się klubowemu światu i jest mi z tym bardzo dobrze".

Warto dodać, że najbliższy maraton Rave Order to również sety jego gospodarzy - W_iro i Null Respekt, którzy zagrają w duecie, w formacie back-to-back. Nie zabraknie również offowych, minimalistycznych brzmień muzyki house, o które zadbają Herrer i Enhap. A mając na uwadze, że pierwsze takty uderzą w nas o 23, a ustaną dopiero o 8 rano, zapowiada się impreza, jakiej naprawdę możemy nie zapomnieć...

Sebastian Gabryel

  • Rave Order: Trans Timmermans i inni
  • 13.01, g. 23-8
  • Schron
  • bilety: 30-40 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023