Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Daj się uzdrowić poezją

Grzegorz Turnau i Robert Więckiewicz będą gośćmi trzeciej edycji "Uzdrowiska Radia Merkury" - w najbliższą niedzielę w Sali Wielkiej zamku. Ale w głównej roli tego wieczoru wystąpi pewien bardzo dobrze znany poeta... 

fot. mat. organizatorów (Radio Merkury) - grafika artykułu
fot. mat. organizatorów (Radio Merkury)

"Nim poezja cię odumrze stań na chwilę i zrozum, że o poezję, o poezję trzeba dbać" - śpiewa Turnau w jednej z piosenek na płycie "Fabryka Klamek". Zaufajmy mu, więcej: zamieńmy role. Pozwólmy, żeby to poezja zadbała o nas!

Celem cyklu "Uzdrowisko Radia Merkury" jest uzdrowienie naszej wrażliwości, pokaleczonej hałasem otaczającej rzeczywistości - zakładają organizatorzy. Cykl uzdrawiania rozpoczął się przed dwoma laty interpretacją poezji Agnieszki Osieckiej. W ubiegłorocznej edycji przypomniane zostały teksty Jonasza Kofty. Trzecia odsłona "Uzdrowiska" w roku 2013 - ogłoszonym rokiem Tuwima w sześćdziesiątą rocznicę jego śmierci -  poświęcona jest przede wszystkim twórczości tego właśnie poety.

Jego utwory, oparte zarówno na niezwykłej kulturze słowa, jak i błyskotliwym humorze, nie stronią również od mowy potocznej. Różnorodne formalnie, pełne fascynujących gier słownych, od lat inspirują wielu artystów. Piosenki do tekstów poety śpiewali niegdyś Czesław Niemen, Ewa Demarczyk i Hanka Ordonówna; dziś można usłyszeć jego wiersze w wykonaniu zespołu Akurat czy w punkowo-folkowych aranżacjach grupy Buldog. Po dzieła Tuwima sięgali także wybitni polscy kompozytorzy muzyki klasycznej, m.in. Karol Szymanowski, Henryk Mikołaj Górecki czy Witold Lutosławski, który nota bene na równi z Tuwimem jest bohaterem roku 2013.

W niedzielny wieczór przedwojenne wiersze Tuwima zinterpretuje aktor Robert Więckiewicz, a piosenki z jego tekstami zaśpiewa Grzegorz Turnau, który stworzył swój własny, bardzo charakterystyczny styl muzyczny. Z poezją jest za pan brat, do wielu piosenek sam bowiem pisze teksty na najwyższym poziomie. Turnau adaptuje również dzieła wielu polskich poetów w taki sposób, że raz usłyszawszy jego aranżację, niełatwo jest później na powrót oddzielić od niej tekst. W programie koncertu pojawi się także poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, która zajmuje ważne miejsce w kompozycjach artysty już od pierwszej wydanej płyty.

Wieczór poprowadzi znany z Kabaretu Afera Rafał Piechota, który jest pomysłodawcą i autorem scenariusza wieczoru.

Magdalena Lubocka

  • Uzdrowisko Radia Merkury #3: Grzegorz Turnau i Robert Więckiewicz interpretują wiersze i piosenki z tekstami Tuwima i Gałczyńskiego
  • 10.03, g. 18 
  • Sala Wielka (CK Zamek)
  • Bilety: od 120 zł, dostępne w CIM, CK Zamek i na www.bilety24.pl