Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Czy można żyć bez fryzjera i sztuki?

Kwarantanna służy kreatywnym pomysłom. Jednym z nich jest połączenie sił dwóch, wydawać by się mogło, niezależnych od siebie środowisk. Koncert dla fryzjerów, inspirowany jest bowiem potrzebą solidarności ze środowiskami, które ucierpiały wskutek pandemii. Należy do nich nie tylko branża beauty, lecz również, a może przede wszystkim, środowiska artystyczne.

.
fot. materiały organizatora

Piątkowy koncert będzie miał silny poznański akcent, ponieważ artyści spotkają się u barbera Adama Szulca w Jamie. Muzycy poddadzą reinterpretacji utwory kompozytora wyjątkowego dla Poznania. Standardy Krzysztofa Komedy zagrają artyści silnie związani z Katedrą Jazzu na poznańskiej Akademii Muzycznej. Na kontrabasie usłyszymy Patryka Piłasiewicza - kontrabasistę, dyrygenta, kompozytora, adiunkta w poznańskiej Akademii Muzycznej. Kacper Krupa to saksofonista związany szczególnie z poznańskimi projektami muzycznymi (m.in. Anomalią, czy Kwaśnym Deszczem) - od początku swojej muzycznej ścieżki stawia na oryginalność i ciągłe poszukiwania, które objawiają się w jego kompozycjach, brzmieniu oraz improwizacjach. Zarówno Patryk Piłasiewicz, jak i Kacper Krupa związani są również z projektem Skalpel Big Band. Elektroniką zajmie się Andrzej Koniczny - perkusista, wykładowca poznańskiej akademii, specjalizujący się w muzyce współczesnej i improwizowanej.

Artyści zagrają utwory Krzysztofa Komedy, które na stałe wpisały się w kanon najbardziej znanych i lubianych dzieł tego artysty. Nie zabraknie takich kompozycji jak: Rosemary's Lullaby, Nim wstanie dzień, Dwaj ludzie z szafą oraz standardów jazzowych z epoki Komedy i Tyrmanda. Nie bez przyczyny w tym zestawieniu pojawia się także Leopold Tyrmand, czyli polski pisarz i publicysta, popularyzator jazzu w Polsce.

Artyści spotkają się w Jamie przy okazji setnej rocznicy urodzin Tyrmanda, a jednocześnie z chęcią zagrania utworów Komedy, który wcześniej gościł już w tym miejscu, za sprawą wspomnianego tria muzyków. Oprócz poznańskich jazzmanów, zaprezentuje się również Krzysztof "Grabaż" Grabowski z formacji Pidżama Porno i Strachy na Lachy, który będzie czytał fragmenty dzieł Tyrmanda.

O stronę techniczną zadba Zylia. Koncert, będzie miał formę przestrzennego streamingu. Od strony audialnej, mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju eksperymentem - wprowadzeniem trójwymiarowości i VR w świat przestrzeni dźwiękowej. Słuchacz będzie mógł swobodnie się w niej poruszać i dynamicznie lokalizować źródła dźwięku.

Nad projektem czuwa Adam Szulc, którego muzycy określają słowami: społecznik, kulturowy wrażliwiec, rzemieślnik, artysta. "Gramy u Adama i w ogóle gramy, ponieważ zależy nam na ludziach i świecie" - mówi Patryk Piłasiewicz. I w tym momencie należy postawić sobie dosyć egzystencjalne pytanie, kim bylibyśmy bez sztuki i fryzjerów? Czekamy na odpowiedź już dzisiaj o 18.   

Katarzyna Nowicka

  • Koncert dla Fryzjerów!
  • 15.05, g. 18
  • online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020