Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Czesław (za)śpiewa dla poznaniaków

Intrygujące teksty i aranżacje muzyczne z pogranicza kabaretu, punka, popu, rocka i folku - to znaki rozpoznawcze koncertów grupy Czesław Śpiewa.

Czesław Mozil. Fot. Andrzej i Maciej Grabowscy (mat. prasowe)
Czesław Mozil. Fot. Andrzej i Maciej Grabowscy (mat. prasowe)

- Tak naprawdę nazywam się Czesław Mozil, ale "Gazeta Wyborcza" w Krakowie napisała artykuł o moim koncercie tytułując go słowami "Śpiewa Czesław". To wydało mi się takie słodkie, naiwne, tak szczere, że postanowiłem tego użyć - powiedział artysta w 2008 roku w wywiadzie dla portalu muzyka.pl. Czesław Mozil pojawi się w najbliższy piątek o g. 20 w klubie Blue Note. Wraz z Martinem, Karen oraz Sosser, z którymi współtworzy polsko-duńską grupę Czesław Śpiewa, zagra dla poznańskiej publiczności.

Czesław Mozil jest rodowitym zabrzaninem, mieszkańcem Warszawy zameldowanym w Krakowie oraz częstym bywalcem Kopenhagi, do której wyjechał wraz z rodzicami mając zaledwie pięć lat. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej, a swoich sił próbował w zespole Teslo Value. Zanim wrócił do Polski, prowadził także knajpę Kulkafeen i nosił na budowie ćwierćtonowe worki cementu.

O charyzmatycznym artyście zrobiło się głośno w 2008 roku, kiedy na rynku pojawił się pierwszy krążek grupy pt. "Debiut". Artyści zawojowali wówczas polską scenę muzyczną, bo w sześć tygodni album uzyskał status złotej płyty, a po trzech miesiącach osiągnął platynę. Znajdująca się na nim piosenka "Maszynka do Świerkania" przez długi czas znajdowała się na szczycie listy przebojów radiowej "Trójki". Następnie muzycy wywalczyli podwójną platynę za album "POP", który ukazał się w urodziny Czesława Mozila w 2010 roku. Na okładce tej płyty widnieje książeczka z obrazkami, które stały się kanwą internetowej strony zespołu. Następny krążek "Czesław Śpiewa Miłosza" łączył poezję noblisty z awangardowym brzmieniem ekspresyjnego muzyka. Zamieszczone na niej odważne aranżacje polsko-duńskiej formacji zostały dopełnione ilustracjami Mariusza Kaczmarka.

Intrygująca poetyka tekstów oraz aranżacje muzyczne z pogranicza kabaretu, punka, popu, rocka i folku sprawiają, że koncerty grupy Czesław Śpiewa są spektaklami. Nietuzinkowa, trudna do zaszufladkowania muzyka w połączeniu z prostymi słowami przemawia do tysięcy słuchaczy, a jej intymny klimat przyciąga na koncerty tłumy. Ucieczka we własny świat muzyki, który - jak sam Mozil określił - dla jednych będzie wielkim kiczem, a dla drugich czymś wzruszającym, stała się receptą na sukces.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • koncert Czesław Śpiewa
  • Blue Note
  • 15.03, g. 20
  • bilety wyprzedane