Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Bezsenność w Poznaniu

Już dziś rozpoczyna się 5. edycja festiwalu Bezsenność - cyklu koncertów kameralnych organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Lutosławski Piano Duo, fot. materiały prasowe

Każde z trzech zaplanowanych wydarzeń odbędzie się poza salą koncertową, za to w malowniczym Kościele Ewangelicko-Metodystycznym w Poznaniu. A kto zagra w ramach festiwalu?

Dziś, 9 czerwca, będziemy mogli zobaczyć Bastarda Trio & João de Sousa. Artyści, odnosząc się do tradycyjnych utworów Fado, stworzyli nową, oryginalną opowieść muzyczną. Współczesne, autorskie aranżacje i opracowania tych niezwykłych, melancholijnych pieśni dały artystom możliwość swobodnej wypowiedzi, kreacji muzycznej oraz pozwoliły na szczery, pełen emocji przekaz.

10 czerwca wystąpi Lutosławski Piano Duo, zespół, który już chwilę po powstaniu zyskał reputację jednego z czołowych duetów fortepianowych na świecie. Laureaci nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020, przyznawanej przez polskie środowisko muzyczne - za niestandardowość, śmiałość programową i znakomitą klasę interpretacji utworów różnych muzycznych epok, w tym najnowszych.

11 czerwca odbędzie się recital na głos i dwa fortepiany "Odkrywanie". Udział wezmą w nim Szymon Komasa - baryton oraz Marcin Kozieł & Sophia Muñoz - przy fortepianie. Sophia Muñoz - pianistka Metropolitan Opera (gdzie asystowała Jamesowi Levinowi) i Komische Oper Berlin oraz Marcin Kozieł - pianista związany z Wiedniem, na co dzień współpracujący ze śpiewakami Theater an der Wien, Wienner Kammeroper i Universität für Musik und darstellende Kunst. Pomiędzy nimi instrument organiczny - Szymon Komasa. Podczas tego odkrywczego recitalu następuje wymiana rozładowujących się muzycznych emocji, wymiana energii, pianiści grają na zmianę, czasem razem, a czasem nawet wymieniają się w środku utworu. Trzy dynamiczne osobowości dzielą się w tym procesie swoją muzyczną ekspresją.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online, na kanale YouTube Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego.

oprac. red.

  • Festiwal Bezsenność
  • 9-11.06
  • online
  • wstęp wolny