Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Bacharach symfonicznie

Utwory Burta Bacharacha, zdobywcy nagród Grammy i Oscarów, wykonają w czwartek muzycy Akademii Muzycznej wraz z gościem - Janem Izbińskim.

Burt Bacharach, fot. mat. prasowe - grafika artykułu
Burt Bacharach, fot. mat. prasowe

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele utworów Bacharacha jest nam bliskich. "Raindrops keep falling on my head", "I say a little prayer for you", przeboje Dionne Warwick, Roda Stewarda, Arethy Franklin czy Steviego Wondera - to wszystko dzieła tego amerykańskiego pianisty i kompozytora. Łącząc pop, jazz, muzykę brazylijską i rockową, stworzył unikalne brzmienie, które podbiło serca słuchaczy i zaprowadziło jego piosenki na szczyty list przebojów lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Tworzy wpadające w ucho, a zarazem oryginalne melodie, co czyni z niego jednego z największych kompozytorów muzyki popularnej XX wieku. Jego utwory były wielokrotnie nagradzane, również statuetkami Grammy oraz Oscarami.

Czwartkowy wieczór w Auli Novej upłynie pod znakiem najbardziej znanych przebojów Bacharacha. Wykona je Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej pod batutą poznańskiego dyrygenta i wykładowcy Akademii Muzycznej, Marcina Sompolińskiego. Orkiestrze będą towarzyszyć uznani muzycy związani z muzyką popularną i jazzową: na kontrabasie zagra Piotr "Max" Wiśniewski, na instrumentach perkusyjnych - Andrzej Mazurek, a przy fortepianie zasiądzie Piotr Kałużny.

Gościem specjalnym będzie wokalista i gitarzysta Jan "Izba" Izbiński, występujący na polskich scenach od ponad czterdziestu lat. Charakterystycznym, zachrypniętym głosem wykonuje utwory Raya Charlesa, standardy muzyki jazzowej i bluesowej oraz program autorski. W utworach Bacharacha Izbie będzie towarzyszyć Ewelina Rajchel, piosenkarka popowo-jazzowa.

Wszyscy artyści, którzy zagrają podczas koncertu, poruszają się w swych muzycznych wędrówkach na pograniczu muzyki jazzowej i rozrywkowej, tak jak mistrz Bacharach.

Urszula Modrzyk

  • Koncert "Close to you" - największe przeboje Burta Bacharacha
  • 7.03, g. 19
  • Aula Nova (ul. Św. Marcin 87)
  • wstęp wolny!