Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Bacharach symfonicznie

Utwory Burta Bacharacha, zdobywcy nagród Grammy i Oscarów, wykonają w czwartek muzycy Akademii Muzycznej wraz z gościem - Janem Izbińskim.

Burt Bacharach, fot. mat. prasowe
Burt Bacharach, fot. mat. prasowe

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele utworów Bacharacha jest nam bliskich. "Raindrops keep falling on my head", "I say a little prayer for you", przeboje Dionne Warwick, Roda Stewarda, Arethy Franklin czy Steviego Wondera - to wszystko dzieła tego amerykańskiego pianisty i kompozytora. Łącząc pop, jazz, muzykę brazylijską i rockową, stworzył unikalne brzmienie, które podbiło serca słuchaczy i zaprowadziło jego piosenki na szczyty list przebojów lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Tworzy wpadające w ucho, a zarazem oryginalne melodie, co czyni z niego jednego z największych kompozytorów muzyki popularnej XX wieku. Jego utwory były wielokrotnie nagradzane, również statuetkami Grammy oraz Oscarami.

Czwartkowy wieczór w Auli Novej upłynie pod znakiem najbardziej znanych przebojów Bacharacha. Wykona je Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej pod batutą poznańskiego dyrygenta i wykładowcy Akademii Muzycznej, Marcina Sompolińskiego. Orkiestrze będą towarzyszyć uznani muzycy związani z muzyką popularną i jazzową: na kontrabasie zagra Piotr "Max" Wiśniewski, na instrumentach perkusyjnych - Andrzej Mazurek, a przy fortepianie zasiądzie Piotr Kałużny.

Gościem specjalnym będzie wokalista i gitarzysta Jan "Izba" Izbiński, występujący na polskich scenach od ponad czterdziestu lat. Charakterystycznym, zachrypniętym głosem wykonuje utwory Raya Charlesa, standardy muzyki jazzowej i bluesowej oraz program autorski. W utworach Bacharacha Izbie będzie towarzyszyć Ewelina Rajchel, piosenkarka popowo-jazzowa.

Wszyscy artyści, którzy zagrają podczas koncertu, poruszają się w swych muzycznych wędrówkach na pograniczu muzyki jazzowej i rozrywkowej, tak jak mistrz Bacharach.

Urszula Modrzyk

  • Koncert "Close to you" - największe przeboje Burta Bacharacha
  • 7.03, g. 19
  • Aula Nova (ul. Św. Marcin 87)
  • wstęp wolny!