Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

W rocznicę zakończenia walk o Poznań

Uroczystość rocznicowa na Cytadeli, złożenie kwiatów w kwaterach żołnierskich Cmentarza Miłostowo i otwarcie wystawy grafik batalistycznych w Muzeum Uzbrojenia to główne punkty obchodów 76. rocznicy zakończenia walk o Poznań, które odbędą się we wtorek 23 lutego. W 1945 roku, w czasie trwających miesiąc walk o miasto, zginęło blisko stu szturmujących pozycje niemieckie poznaniaków "Cytadelowców" i 6 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej.

. - grafika artykułu
Obchody 75. rocznicy zakończenia walk o Poznań, fot. Urząd Miasta Poznania

23 lutego 1945 zakończyła się niemiecka okupacja Poznania. Corocznie, na stokach Cytadeli mają miejsce uroczystości rocznicowe, w czasie których oddawany jest hołd walczącym i poległym. W związku z pandemią tegoroczne obchody będą miały ograniczoną formę, ale się odbędą.

W ramach oficjalnych uroczystości organizowanych przez Miasto Poznań o g. 10 zaplanowano złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym na Miłostowie w kwaterach żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich, a o g. 12 główne uroczystości na Cytadeli. Rozpoczną się one odegraniem i odśpiewaniem hymnu państwowego oraz wystąpieniem Prezydenta Miasta Poznania. Po tym nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikami: żołnierzy radzieckich, "Cytadelowców" i żołnierzy alianckich.

W 76. rocznicę zakończenia walk o Poznań, w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, otwarta zostanie nowa wystawa czasowa - Poznań 1945. Broń Pancerna na grafikach Marcina Góreckiego. Marcin Górecki jest artystą-grafikiem od lat projektującym ilustracje o tematyce militarnej. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego dorobku znajdują się również okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek - m.in. dla serii wydawniczej Polskie Skrzydła.

Twórca na przestrzeni ostatnich kilku lat stworzył serię prac poświęconych pojazdom pancernym. Jak się okazuje, masywne, onieśmielające rozmiarami czołgi stały się dla niego ekscytującym motywem przewodnim. Inspiracją do ich powstania okazały się m.in. walki o Poznań w 1945 roku.

Szymon Mazur

  • Poznań 1945. Broń Pancerna na grafikach Marcina Góreckiego
  • Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli
  • 23.02-31.03
  • wtorek, czwartek-niedziela, g. 10-16

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021