Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Gainsbourg inaczej

2020 rok to trudny czas dla artystów, zwłaszcza tych, którzy uprawiają sztukę w kontakcie z widownią. Odwołane koncerty i spektakle, brak możliwości występów na żywo oraz izolacja od publiczności stały się wyzwaniem zmuszającym aktorów i muzyków do poszukiwania nowych sposobów kontaktu z widzami. Jedną z osób rzucających wyzwanie obecnej sytuacji jest francuska piosenkarka Iris Munos.

. - grafika artykułu
fot. Ewelina Piguła, dyrektor artystyczny: Kaśka Jankiewicz

Iris Munos od wielu lat związana jest z Poznaniem. Tutaj żyje, tworzy, a jej charakterystyczny głos przybliża słuchaczom francuską piosenkę. Tutaj też, w Kawiarni Artystycznej PoemaCafe, odbył się ostatni koncert przerwanej z powodu pandemii koronawirusa trasy koncertowej złożonej z utworów legendarnego Serge'a Gainsbourga, w nowych interpretacjach wokalistki. Trasa ma być kontynuowana w przyszłym roku, co nie oznacza jednak braku aktywności Iris Munos. W studiu powstają nowe aranżacje utworów francuskiego barda, a niektóre z ponad 20 przygotowanych piosenek zostaną zaprezentowane podczas internetowego koncertu Gainsbourg ou Gainsbarre? w piątek 27.11 o 20:00. Pierwszy występ Iris Munos online jest odpowiedzią na przerwaną trasę koncertową i będzie okazją do spotkania z francuską muzyką w nowym wydaniu i poznania repertuaru, którego publiczność nie miała jeszcze szansy wysłuchać.

Co swoim słuchaczom zaproponuje Iris Munos i towarzyszący jej Mateusz Rychły (gitara) i Jakub Kaczmarek (pianino)? Trio pracuje obecnie nad nowymi aranżacjami piosenek Gainsbourga i to właśnie kilka z nich wypełni piątkowy wieczór.  Mają one być, wedle zapowiedzi, "podróżą poprzez narkotyczno-seksualno-feministyczno-zaangażowane krajobrazy historii Francji i świata". Biorąc pod uwagę doświadczenie Rychłego i Kaczmarka w różnych gatunkach muzycznych możemy spodziewać się świeżych i klimatycznych utworów, choć, jak zapewniają organizatorzy, nadal nawiązujących do artystycznego świata Gainsbourga. Jak zatem te utwory zabrzmią w wykonaniu Munos? Kobiece spojrzenie na teksty francuskiego piosenkarza i charakterystyczny głos wokalistki najpewniej zaskoczą niejednego miłośnika jego twórczości. To nietuzinkowe połączenie zapowiada intrygujący koncert zarówno dla fanów Iris Munos, jak i dla tych, którzy zdecydują się w nim uczestniczyć dla utworów Gainsbourga. Zwłaszcza, że Iris Munos nie zamierza ograniczyć się jedynie do śpiewania - chce też spędzić czas ze słuchaczami, odpowiadając na ich pytania i komentarze.

Zawieszenie i niepewność towarzyszące w tym roku artystom i instytucjom kulturalnym zainspirowało Iris Munos nie tylko do piątkowego występu. Artystka chce dotrzeć do swoich odbiorców i snuje dalsze plany dzielenia się z nimi swoją twórczością. Czego możemy się spodziewać w przyszłości? Prawdopodobnie piątkowy koncert nie będzie jej jedynym występem online, planowane są kolejne podobne wydarzenia w nietypowych kulturalnych miejscach Poznania. Przyszły rok przyniesie kontynuację trasy Gainsbourg ou Gainsbarre?. Jej szczegóły nie są jeszcze znane, jednak osoby zainteresowane francuską piosenką mogą już wyczekiwać 11.09.2021. Wtedy odbędzie się specjalny, prywatny koncert Iris Munos z programem poświęconym Gainsbourgowi. W ramach konkursu ogłoszonego na stronie internetowej artystki można zdobyć zaproszenia na to wydarzenie.

 Gainsbourg inaczej, czyli jak? Iris Munos proponuje nową oprawę muzyczną w nietypowej, kobiecej interpretacji. Dzielić się nią będzie za pomocą innego niż wcześniej medium, w czasie, w którym przeżywanie sztuki, jakie znamy sprzed pandemii, jest tylko marzeniem. Program koncertu jak i jego okoliczności, sprawiają, że poszukiwacze oryginalnych artystycznych  projektów, jak i złaknieni muzyki w dobie pandemii odnajdą w koncercie Iris Munos odpowiedź na swoje potrzeby. Występ francuskiej wokalistki zapowiada się jako zaskakująca podróż w głąb twórczości legendarnego barda znad Sekwany, a wyczekiwane utwory jako przedsmak powrotu do normalności i bezpośredniego obcowania ze sztuką.

Paweł Binek

  • koncert Iris Munos Gainsbourg ou Gainsbarre?
  • 27.11, g. 20
  • online
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020