Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Wampiry w służbie ludzkości

Już sam tytuł debiutu pełnometrażowego kanadyjskiej reżyserki Ariane Louis-Seize wywołuje uśmiech! - o filmie Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo pisze Bartosz Żurawiecki.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Pierwsza sekwencja tej czarnej komedii, rozgrywającej się współcześnie w Montrealu, pokazuje urodziny kilkuletniej dziewczynki, Sashy. Dostaje ona od krewnych pianino elektryczne i jak się okazuje, gra na nim swobodnie, mimo że nigdy nie brała lekcji. To pierwszy znak, że trafiliśmy do rodziny nie do końca zwyczajnej. Chwilę później poznajemy całą prawdę - to rodzina wampirów.

Problem z Sashą polega na tym, że, dręczona etycznymi rozterkami, odmawia polowania na ludzi w celu wyssania ich krwi. Bliscy są zrozpaczeni, ale nie potrafią złamać oporu dziewczyny. Mijają lata i oto pojawia się szansa, by zmienić ten stan rzeczy. Sasha poznaje Paula, nastolatka prześladowanego przez rówieśników, który pragnie popełnić samobójstwo. Dlaczego więc nie zrobić tego przy pomocy Sashy? Każda ze stron coś będzie z tego miała.

Brzmi makabrycznie? Owszem, ale Louis-Seize rozbraja tę makabrę smolistym humorem. To opowieść o trudach dojrzewania i lęku przed wejściem w dorosłość. Paul odkryje, że tkwi w nim skłonność do przemocy, a Sasha, że może wykorzystać swą wampirzą naturę w celach altruistycznych. Niewątpliwym atutem filmu są kreacje dwojga młodych aktorów, Sary Montpetit i Félixa-Antoine'a Bénarda. Oboje przekonująco i z dużą dozą komizmu oddają neurotyzm swoich bohaterów.

Bartosz Żurawiecki

  • Humanitarna wampirzyca poszukuje osób chcących popełnić samobójstwo
  • reż. Ariane Louis-Seize
  • premiera: 5.07

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024