Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Szczęście z muzyką na żywo

Niemy film Szczęście z 1934 roku wiele lat "półkownikował" w Rosji radzieckiej. Interesująca fabuła, komediowe gagi i niezwykłe triki kinematografii niemej to wszystko, co już w niedzielę 11 sierpnia będzie można zobaczyć w sali kinowej Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej. W dodatku z muzyką Waldemar Rychły Trio na żywo.

.
Kadr z filmu "Szczęście" z 1934 roku, fot. materiały organizatorów

Szczęście (tytuł oryginalny: Schastye) Aleksandra Medvedkina] to wyjątkowa komedia z satyryczną wymową, awanturnictwem i paradoksalnymi scenami, nieco trącającymi gagami sytuacyjnymi w stylu kina Charliego Chaplina. To także bajka komediowa z nonsensami i absurdalnymi scenami - antybolszewicka w swoim przesłaniu. To swoista forma ostrej krytyki całego systemu, która nasuwa podobieństwa do satyry Mikołaja Reja Krótka rozprawa między panem, wójtem i plebanem. Film ten cenzura skazała na 40 lat zakazu wyświetlania. W konsekwencji dopiero w latach 60. ujrzał światło dzienne zarówno w ZSRR, jak i na Zachodzie.

Fabuła filmu koncentruje się na postaci nieszczęśliwego Khmyra - biednego rolnika. A rzeczywistość, w której żyje ów bohater, to ciężary na rzecz rozmaitych wyzyskiwaczy. Z polecenia żony ma on iść w świat po szczęście, by dalej nie żyć w znoju i niewolniczym poddaństwie, jak jego przodkowie. Wszystkie usiłowania Khmyra paraliżują przeszkody tkwiące w systemie, mentalności, biedzie i ludzkiej pazerności. W istocie jest ten obraz - nawet z przesadzoną celowo stylistyką - bliski naszych wyobrażeń o wsi rosyjskiej i jej kolorycie - nędzarskich chałupach, długobrodym popie, babuszce czy chłopskich sukmanach, a w dalszych scenach z - wizytówką postępu: traktorzystką-kombajnistką w "jedynie słusznym" ustroju...

Joanna Zielecka - flety, Mateusz Nowicki - fagot oraz Waldemar Rychły - gitara - tak przedstawia się trio, które zagra dla widzów na żywo podczas seansu. Jego założyciel, Waldemar Rychły, to muzyk, kompozytor i aranżer. Razem z bratem Maciejem współtworzył istniejący nieprzerwanie od połowy lat 80., legendarny Kwartet Jorgi. Jego muzyka bazuje na elementach ludowej tradycji wielu narodów, korzysta z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu. Zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, współpracował z wieloma teatrami. Ma na koncie kilkanaście płyt. Obecnie jest również aktywnym twórcą muzyki filmowej. Inspiracją i źródłem do muzyki jaką jego trio zagra podczas projekcji Szczęścia były zbiory rosyjskich melodii ludowych opublikowane w latach 1866 i 1872 przez M. Balakiriewa i P. Czajkowskiego.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

oprac. as

  • projekcja filmu Szczęście z muzyką na żywo
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej
  • 11.08, g. 17
  • wstęp wolny