Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Szczęście

Film autorstwa Pawo Choyning Dorjiego jest kandydatem Bhutanu do Oscara i trzeba go potraktować jako propaństwową propagandę, ale w jakich to pięknych okolicznościach przyrody się rozgrywa ta przypowieść o jednostce, która dojrzewa, gdy staje się pożyteczna dla gromady - o filmie Lunana. Szkoła na końcu świata pisze Przemysław Toboła.

, - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Krnąbrny młodzian ze stolicy trafia za karę do zapadłej dziury i to odmienia życie lekkoducha - taka historia to ulubiony motyw powiastek pedagogicznych, nie tylko w socrealizmie. Ale tym razem jest to wersja filmowa z królestwa Bhutanu, a to już zupełnie inna historia. Pół wieku temu bowiem ówczesny król Bhutanu, Jigme Singye Wangchuck, wprowadził w swoim kraju tzw. Szczęście Narodowe Brutto, jako wskaźnik do mierzenia jakości życia w bardziej kompletnym ujęciu, w przeciwieństwie do obowiązującego powszechnie Produktu Krajowego Brutto (PKB), który nie odzwierciedla różnic dzielących obywateli.

Film autorstwa Pawo Choyning Dorjiego jest kandydatem Bhutanu do Oscara i trzeba go potraktować jako propaństwową propagandę, ale w jakich to pięknych okolicznościach przyrody się rozgrywa ta przypowieść o jednostce, która dojrzewa, gdy staje się pożyteczna dla gromady! Zaczynamy duchową podróż z bohaterem w Thimphu, stolicy Bhutanu, gdzie Ugyen, sierota chowany przez babcię, marzy o karierze piosenkarza w Australii. Aplikuje o wizę, ale musi jeszcze odpracować rok z obowiązkowych pięciu lat jako nauczyciel po ukończeniu uniwersytetu. Chłopak nie lubi uczyć dzieci, jak może, to miga się od zajęć, aż miarka się przebiera i dostaje nakaz pracy w najwyżej położonej szkole na świecie, w wiosce Lunana w Himalajach, na wysokości 5800 m n.p.m. Od ostatniego przystanku autobusowego musi iść 6 dni przez góry, by dotrzeć do nowego miejsca pracy, gdzie jego życie się odmieni, nie tak, jak sobie wymarzył.

Przemysław Toboła

  • Lunana. Szkoła na końcu świata
  • reż. Pawo Choyning Dorji
  • premiera: 13.01

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023