Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Sputnik nad Poznaniem

Satelita wyląduje w sali kinowej Wyższej Szkoły Bankowej, gdzie w ramach Repliki IX Festiwalu Sputnik zostaną zaprezentowane filmy współczesnych rosyjskich twórców.

. - grafika artykułu
"Major" (2013), reż. Jurij Bykow

Lokalne edycje warszawskiego Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", tzw. repliki, organizowane są także m.in. w Krakowie, Białymstoku, Gdańsku, Łodzi, Katowicach. Poznańska odsłona będzie trwać przez miesiąc, a projekcje odbywać się będą co tydzień. Obejrzymy cztery filmy.

Zakres tematyczny prezentowanych obrazów jest szeroki. Wątki gorzkie i trudne towarzyszyć będą tematom lekkim i komediowym. "Rosjanie są bezkonkurencyjnymi mistrzami w kinematografii (...), którą widz odczuwa wszystkimi zmysłami. (...) Wielu z nas będzie mogło odnaleźć w filmach swoje odbicie - zupełnie jak w lustrze. Mamy podobne doświadczenia i problemy" - pisała przed warszawską edycją wydarzenia Małgorzata Skulska, dyrektorka festiwalu.

Cykl projekcji otworzy w czwartek, 2 czerwca, dramat kryminalny "Major" w reżyserii Jurija Bykowa. To opowieść o Sergeju, oficerze policji, który w drodze do szpitala, gdzie na świat przychodzi jego dziecko, potrąca śmiertelnie chłopca. Czy major przyzna się do winy, czy zatuszuje wypadek i pozostanie na wolności? Film został zauważony przez krytyków. Wspominają oni o "teatralnej" atmosferze i uniwersalnym charakterze obrazu.

Komediowym akcentem przeglądu będzie film "8 pierwszych randek" w reżyserii Davida Dodsona i Saszy Malarewskiego. Absurdalna komedia pełna zabawnych zwrotów akcji przebiega według budującego napięcie schematu. Przez kilka dni, każdego ranka nieznajomi budzą się w tym samym łóżku. Rozstają się z postanowieniem, by nigdy się już nie spotkać. Jednak następne dni przynoszą podobne, równie zaskakujące sytuacje.

Pozostałe dwa filmy prezentowane w Poznaniu to dramat wojenny Kiriłła Bielewicza pt. "Jedynka" i komedia "Gorzko! 2" w reżyserii Żory Kryżownikowa. Oprócz projekcji organizatorzy zapraszają na degustację herbaty z samowara i pierogów. Zaplanowali także konkurs wiedzy o Rosji, podczas którego uczestnicy będą mogli powalczyć o nagrody.

Aleksandra Skowrońska

 • Replika IX Festiwalu Sputnik
 • Wyższa Szkoła Bankowa, ul. Powstańców Wielkopolskich 2A, budynek BR
 • bilety: 10/12, karnet 32 zł
 • program:
  2.06, g. 18 - "Major"
  9.06, 18 - "8 pierwszych randek"
  16.05, 18 - "Jedynka"
  23.05, 18 - "Gorzko! 2"