Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Nawet miłość przeminie

Reżyser nie uderza w sentymentalne tony. Przeciwnie, to pozbawiona czułostkowości opowieść o tym, że wszystko musi przeminąć. Góry, polityka, nawet miłość - o filmie Najczystszy jest popiół pisze Bartosz Żurawiecki.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Jia Zhang-ke, niewątpliwie jeden z najlepszych obecnie reżyserów światowego kina, dokumentuje w swoich filmach przeobrażenia dokonujące się we współczesnych Chinach. Ekspansję kapitalizmu, gwałtowne zmiany w relacjach społecznych, ale także w krajobrazie. Jego znana również w Polsce Martwa natura (2006) pokazywała mieszkańców terenów położonych obok Tamy Trzech Przełomów, tuż przed zatopieniem ich miasta. Własnoręcznie musieli oni burzyć swoje domy, by chińskie władze mogły dokończyć budowę tej gigantycznej inwestycji.

Reżyser zawsze ukazuje najnowszą historię kraju jako tło dla opowieści o losach jednostek. W jego najnowszym filmie bohaterką jest Qiao (Tao Zhao, znana także z poprzedniej produkcji Jia Zhang-ke, Nawet góry przeminą, prywatnie żona twórcy). W roku 2001 bohaterka mieszka w górniczym Datongu i żyje z Binem, bossem jednego z gangów walczących o wpływy w mieście. Pewnego wieczoru Qiao staje w obronie narzeczonego, którego próbują zabić chłopcy z konkurencyjnej bandy. W efekcie trafia na parę lat do więzienia. Gdy wychodzi, wszystko wygląda już inaczej. Inne są Chiny, zmienili się też ludzie. Dawne rzezimieszki stały się poważnymi biznesmenami. Zmienił się również Bin - przegrany, schorowany, zgorzkniały, w niczym nie przypomina niegdysiejszego watażki. Najczystszy jest popiół nie uderza jednak w sentymentalne tony. Przeciwnie, to pozbawiona czułostkowości opowieść o tym, że wszystko musi przeminąć. Góry, polityka, nawet miłość.

Film dostępny na platformie Player.pl.

Bartosz Żurawiecki

  • Najczystszy jest popiół
  • reż. Jia Zhang-ke

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020