Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Mała dziewczynka pośród czarownic i bestii

Realizm magiczny, literacki wynalazek pisarzy z kręgu kultury latynoamerykańskiej, doczekał się filmowego piewcy.

"Bestie z południowych krain", reż. Benh Zeitlin. Fot. archiwum dystrybutora
"Bestie z południowych krain", reż. Benh Zeitlin. Fot. archiwum dystrybutora

Pierwszy film Benha Zeitlina "Bestie z południowych krain"; adaptacja sztuki teatralnej Lucy Alibar "Juicy and Delicious", współautorki scenariusza; wprowadza nas w magicznej konwencji w świat mokradeł delty Mississippi, gdzie w wiosce Bathtub żyją outsiderzy nowoczesnego społeczeństwa.

Realizm magiczny wymaga czarownic, a 9-letnia Hushpuppy, rzec by można, uczy się samodzielnie tego fachu. Dziewczynka obdarzona niepospolitą wrażliwością nasłuchuje języka krabów, pająków czy pospolitych kur. Notorycznie pijany ojciec, Wink (D wight Henry), dostarcza dziewczynce byle jak przygotowanego jedzenia, dodaje do niego jednak nieodzowną porcję miłości. Jego żona i matka małej opuściła deltę dawno temu. W pamięci Hushpuppy pozostała czarownicą, która jedną ręką zabijała kajmany i sprawiała, że woda w garnkach bulgotała, gdy spacerowała obok nich.

Osamotniona dziewczynka uczy się reguł wszechświata w domu miss Bathsheeby (Gina Montana), która na lekcjach zielarstwa i przyrody pokazuje dzieciakom z Bathtub mapę świata, wskazując na aurochsy - prehistoryczne bestie, które po ociepleniu klimatu ruszyły z lodowców w stronę Delty. Hushpuppy, obdarzoną "trzecim okiem", trapią wizje zagłady Bathtub stratowanej przez aurochsy. Na dodatek ojciec śmiertelnie choruje i dziewczynka staje przed kolejną próbą życiową - samotności bardzo już samodzielnej.

Na festiwalu w Sundance film zdobył nagrodę główną i aplauz publiczności. W Cannes Złotą Kamerę za najlepszy debiut i nagrodę FIPRESCI oraz Jury Ekumenicznego. Quvenzhane Wallis kreującej rolę Hushpuppy przepowiadana jest nominacja do Oscara.

Przemysław Toboła

  • "Bestie z południowych krain"
  • Reż. Benh Zeitlin
  • prod. USA (2012)
  • premiera: 12.10