Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Król więzienia

Głównym bohaterem tej opowieści, w której odbija się latynoska kultura macho, jest 20-letni Jaime. Kinomanom debiut Muñoza skojarzy się zapewne z głośnym swego czasu, nominowanym do Oscara francuskim dramatem więziennym Prorok Jacquesa Audiarda - o filmie Książę pisze Bartosz Żurawiecki.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Oparty na "brukowej" powieści Maria Cruza debiut Sebastiána Muñoza, wyróżniony queerową nagrodą festiwalu w Wenecji, rozgrywa się w chilijskim więzieniu na początku lat 70. ubiegłego wieku. Tuż przed objęciem w tym kraju rządów przez lewicowego prezydenta Salvadore'a Allende. Rządów, które - jak wiadomo - zostały brutalnie przerwane przez zamach stanu generała Augusta Pinocheta.

Głównym bohaterem tej opowieści, w której odbija się latynoska kultura macho, jest 20-letni Jaime (świetny Juan Carlos Maldonado), który trafia za kratki po zabójstwie w miłosnym afekcie swojego przyjaciela. W więzieniu urodziwy i narcystyczny młodzieniec szybko staje się ulubieńcem dużo starszego El Potro (Alfredo Castro), z którym Książę - bo taki przydomek zyskuje Jaime - musi odtąd dzielić pryczę. Nowy faworyt wzbudza jednak śmiertelną niekiedy zazdrość innych więźniów, w tym poprzednich wybrańców nie najmłodszego już króla celi. Zahukany, wystraszony początkowo Książę z czasem zyskuje pewność siebie i tylko patrzeć, jak zajmie miejsce na szczycie więziennej hierarchii. Co nie obędzie się bez krwi i kolejnych zbrodni.

Kinomanom debiut Muñoza skojarzy się zapewne z głośnym swego czasu, nominowanym do Oscara francuskim dramatem więziennym Prorok (2009) Jacquesa Audiarda. To jakby gejowska wersja tamtego filmu, sugestywnie oddającą homospołeczną atmosferę męskiego więzienia, w którym kartą przetargową są młodość i seks. Sporo tu scen męskiej nagości, dużo też przemocy i rozwibrowanych namiętności. Ale nie mniej przekonująco wypadają charakteryzacja i kostiumy wskazujące na czas akcji. Zwraca uwagę chociażby męska bielizna, raczej odbiegająca od kanonów, jakie dzisiaj obowiązują w tej dziedzinie.

Film do obejrzenia na platformie Outfilm.pl.

Bartosz Żurawiecki

  • Książę
  • reż. Sebastián Muñoz

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021