Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Katuj! Tratuj!

W dokumencie Gero von Boehma wypowiadają się między innymi znane aktorki, Charlotte Rampling i Isabella Rossellini, z którymi Newton współpracował. W ich opinii fotograf podejmował grę z patriarchalnym spojrzeniem, z kulturą macho i seksizmem. Owszem, zdjęcia Newtona wyrażają męską fascynację posągowym kobiecym ciałem, ale stawiają mężczyznę w dwuznacznej pozycji. Zdobywcy i jednocześnie pokonanego - o filmie Helmut Newton. Piękno i bestia pisze Bartosz Żurawiecki.

, - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Helmut Newton był jednym z najsłynniejszych fotografów mody. Jego zdjęcia odbiegały jednak od typowych konwencji estetycznych obowiązujących w tej dziedzinie. Newton fotografował wysokie, wyniosłe, postawne kobiety, które dominują nad otoczeniem. Na początku lat 70. coraz rzadziej przyjmował zlecenia czysto komercyjne, skupił się na kobiecych aktach i fotografii artystycznej. Jego prace przyjmowane były niejednoznacznie. Znakomita amerykańska pisarka i feministka Susan Sontag uważała na przykład, że są one mizoginistyczne. Uprzedmiotawiają kobiety, wyrażają męskie, często masochistyczne fantazje seksualne.

W dokumencie Gero von Boehma wypowiadają się między innymi znane aktorki, Charlotte Rampling i Isabella Rossellini, z którymi Newton współpracował. W ich opinii fotograf podejmował grę z patriarchalnym spojrzeniem, z kulturą macho i seksizmem. Owszem, zdjęcia Newtona wyrażają męską fascynację posągowym kobiecym ciałem, ale stawiają mężczyznę w dwuznacznej pozycji. Zdobywcy i jednocześnie pokonanego.

Sam, zmarły w roku 2004, Newton jawi się jako człowiek serdeczny, bezpośredni, podporządkowany swojej żonie, Julii, która zarządzała jego karierą. Nie ma w sobie nic z macho. Jest też w filmie trochę o młodości artysty, który pochodził z berlińskiej rodziny żydowskiej. Reżyser zgromadził sporo materiałów archiwalnych, w tym filmy z planów sesji fotograficznych Newtona. Ciekawy dokument dla wszystkich, którzy interesują się modą, fotografią i show-biznesem. Czyli po prostu współczesną kulturą.

Bartosz Żurawiecki

  • Helmut Newton. Piękno i bestia
  • reż. Gero von Boehm
  • premiera: 13.11

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020