Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Dziwne oblicza miłości

- Poznańska publiczność ogromnie lubi nieoczywiste propozycje. Klub Krótkiego Kina programuję już w sumie dwa lata i staram się ciągle zaskakiwać publiczność. Planując pokaz w okolicach walentynek, uznałam, że to będzie dobry trop - podejść do tematu trochę z przymrużeniem oka - mówi Emilia Mazik* z Fundacji Ad Arte będącej partnerem cyklu Klubu Krótkiego Kina.

"Moby", reż. Sebastian Henn, fot. materiały organizatora - grafika artykułu
"Moby", reż. Sebastian Henn, fot. materiały organizatora

Zanim o samym Klubie Krótkiego Kina chciałbym zapytać o Pani ulubiony film o miłości?

Chyba nie mam jednego ulubionego. Jeśli chodzi o klasykę, to całkiem lubię wzruszać się na melodramatach, więc wskazałabym Zwierciadło życia (1959), czy Pamiętnik (2004).

Ale chyba jednak dużo bardziej preferuję dziwne filmy o miłości, więc wprost przepadam za Lobsterem (2015). W zeszłym tygodniu ogromnie trafiła do mnie także Atlantyda (2019) - chyba z racji na wymieszanie realizmu z elementami nadprzyrodzonymi. Lubię, kiedy kino do tematów znanych i uniwersalnych podchodzi w sposób niekonwencjonalny.

Miłość to także temat przewodni najbliższych pokazów Klubu Krótkiego Kina, o jakiej miłości będzie w nich mowa?

Nie powiem nic odkrywczego, mówiąc, że miłość to bardzo szeroka kategoria tematyczna. Często za film "o miłości" mylnie uznaje się jedynie klasyczny romans z zakończeniem "i żyli długo i szczęśliwie".

A przecież filmy o miłości to także filmy o rozstaniach, walce o ukochaną osobę, czy odczuwaniu tęsknoty. Druga sprawa to oczywiście całe spektrum miłosnych wariantów. W programie Dziwnych filmów znajdziemy np. film o człowieku głęboko zafascynowanym złotą rybką. Ale też opowieść o trudnej miłości matczynej w sytuacji, gdy kobieta szaleńczo randkuje z mężczyznami poznanymi przez internet i próbuje wynegocjować z córką trochę niezależności i wolnego czasu. 

Skąd w nazwie sformułowanie Dziwne filmy o miłości?

Poznańska publiczność ogromnie lubi nieoczywiste propozycje. Klub Krótkiego Kina programuję już w sumie dwa lata i staram się ciągle zaskakiwać publiczność. Planując pokaz w okolicach walentynek, uznałam, że to będzie dobry trop - podejść do tematu trochę z przymrużeniem oka. Po głowie chodziło mi kilka tytułów, które strasznie chciałam w ramach Klubu pokazać, ale jakoś nigdy nie mogłam dla nich znaleźć odpowiedniego kontekstu. Tak było w przypadku absolutnie szalonej węgierskiej animacji Take me Please. Wszystkie filmy, które trafiły do selekcji, są w jakiś sposób dziwne. Najlepszym przykładem będzie szwedzka fabuła Boys and Girls - oglądamy w niej perypetie miłosne młodzieży w świecie, w którym przypisane kulturowo role płciowe ulegają odwróceniu. Efekt wydaje się naprawdę dziwaczny i myślę, że może niektórym otworzyć oczy na obowiązujące w naszym społeczeństwie normy związane z życiem uczuciowym. Dziwne, czy też nietypowe bywają także zastosowane techniki filmowe. Przykładowo, Hard on to krótka fabuła, ale jej bohaterowie noszą maski kojarzące się bardziej z animacją lalkową.

Kto odpowiadał za wybór tych konkretnych tytułów?

Tym razem program przygotowałam sama, ale czasem pracuję nad zestawami filmów razem z całym działem programowym Fundacji Ad Arte, która jest partnerem Klubu Krótkiego Kina. Lubię swoje pomysły zderzać z innymi osobami albo zapraszać znajome osoby do przygotowania całej selekcji.

Czy ma pani spośród nich ulubiony film?

Filmów w programie jest 5 i właściwie każdy z nich oferuje zupełnie inne spojrzenie na miłość.

Moim faworytem jest animacja otwierająca zestaw - za świeże i nietuzinkowe podejście do tematu złamanego serca.

Pokazy cieszą się tak wielkim zainteresowaniem, że trzeba było stworzyć dodatkowy pokaz. Spodziewała się pani takiego zainteresowania?

Szczerze mówiąc - nie byłam zaskoczona, że wyprzedały się obydwa pokazy, bo Klub Krótkiego Kina od dwóch lat ma pełną salę na prawie każdym pokazie. Formuła tematycznych pokazów bardzo się sprawdza. Poznaniacy uwielbiają krótki metraż i są bardzo wymagającą publicznością, więc muszę przyznać, że naprawdę lubię programować ten cykl.

Czy wiadomo, co będzie motywem przewodnim kolejnego Klubu Krótkiego Kina?

Tak - kolejne dwa spotkania poświęcimy nominacjom Oscarowym - zobaczymy krótkie animacje i filmy aktorskie walczące o te najbardziej prestiżowe nagrody w świecie filmu.

Ale fanom krótkiego kina polecam przede wszystkim zbliżającą się  12. edycję Short Waves Festival (17-22.03.2020). W ciągu 6 dni w Kinie Pałacowym i wielu innych lokalizacjach w Poznaniu będzie można zobaczyć ponad 250 filmów krótkometrażowych z całego świata. Gorąco zapraszam!

Rozmawiał Patryk Szczechowiak

*Emilia Mazik - Koordynatorka projektów Fundacji Ad Arte i Dyrektorka Short Waves Festival. Zrealizowała kilkanaście projektów filmowych, edukacyjnych, także na poziomie międzynarodowym. Absolwentka kulturoznawstwa, (spec. zarządzanie kulturą) oraz filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  • Klub Krótkiego Kina: Dziwne filmy o miłości
  • 10.02.2020, g. 19
  • 17.02.2020, g. 19
  • CK Zamek, Kino Pałacowe
  • Bilety: 12 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020