Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Dwaj panowie, dwoje dzieci

Ferzan Özpetek, reżyser urodzony w Turcji, ale realizujący filmy głównie we Włoszech, ma w naszym kraju grono swoich zwolenników, którym przypadła do gustu zwłaszcza jego komedia obyczajowa sprzed dziesięciu lat, Mine Vaganti. O miłości i makaronach - o filmie Sekret bogini Fortuny pisze Bartosz Żurawiecki.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Widzowie lubią sentymentalne poczucie humoru tego twórcy, ale także fakt, że opowiada on głównie o mniejszościach - seksualnych i etnicznych - używając do tego celu popularnych konwencji. Właśnie komedii, melodramatu, baśni, dramatu psychologicznego.

Są jednak i tacy, którzy zarzucają filmom Özpetka ckliwość i telenowelowość. Z pewnością najnowsze dzieło reżysera nie zmieni nastawienia ani zwolenników, ani przeciwników. Özpetek ponownie sięga po historię (opartą ponoć na faktach) osadzoną w pejzażu współczesnej Italii po to, by wywołać u widzów trochę śmiechu i trochę łez. A przy okazji pokazać hipokryzję i okrucieństwo włoskich kołtunów.

Arturo i Alessandro są parą z wieloletnim stażem. Mieszkają w Rzymie, mają piękne mieszkanie z tarasem i grono oddanych przyjaciół. Pewnego dnia w ich domu zjawia się Annamaria, ich dobra znajoma, który prosi o opiekę nad dwójką swoich dzieci. Alessandro godzi się chętnie, Arturo z oporami, ich związek zresztą przeżywa właśnie kryzys. Stopniowo jednak obaj przywiązują się mocno do dzieci Annamarii, którymi przyjdzie im się opiekować zdecydowanie dłużej niż planowane parę dni.

Jest w tej historii miejsce i na patos, i na odrobinę humoru, i na wiwisekcję psychologiczną, wreszcie na morał. Pojawi się też, niczym zła czarownica, podstępna matka - arystokratka mieszkająca w pięknym pałacu na Sycylii. Wszystkiego po trochu... albo wszystkiego za dużo - zależy od gustu każdego z widzów.

Bartosz Żurawiecki

  • Sekret bogini Fortuny
  • reż. Ferzan Özpetek
  • premiera: 16.10

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020