Kultura Poznań.pl

Film

opublikowano:

Dokument w dobrych rękach

Taki tytuł nosi najnowszy cykl spotkań z twórczością wybitnych polskich dokumentalistów w CK Zamek. Zdecydowanie wart uwagi. 

Kadr z filmu "Tonia i jej dzieci" fot. Archiwum CK Zamek
Kadr z filmu "Tonia i jej dzieci" fot. Archiwum CK Zamek

W wywiadach wiele razy powtarzał, że "bardziej wierzy w rzeczywistość, niż w swoją wyobraźnię". Na każdym kroku podkreślał jak ważna jest dla niego bezpośrednia rozmowa z ludźmi i wypływająca z niej autentyczność, której żaden filmowiec nie jest w stanie wymyślić... Marcel Łoziński - jeden z najważniejszych twórców kina dokumentalnego - będzie bohaterem pierwszego spotkania z cyklu "Dokument w dobrych rękach", na które 4 lipca zaprasza CK Zamek.

To jeden z największych mistrzów polskiego kina dokumentalnego. Rocznik 1940. Urodził się w Paryżu. Jest absolwentem PWSTFTviT w Łodzi. Jego filmografia obejmuje kilkadziesiąt tytułów, a każdy wybitny. Wśród nich: "Jak żyć" (1977), "89mm od Europy"  (1993), "Wszystko może się przytrafić" (1995), "Żeby nie bolało"  (1998), "Tonia i jej dzieci"  (2011). "Z równą uwagą i przenikliwością przygląda się Polsce, wysłanym do nieba listom, różnym odcieniom starości czy samotnemu człowiekowi. Obowiązkowa lekcja dokumentu" - piszą o jego filmach krytycy.

Środowym spotkaniem z twórczością Marcela Łozińskiego CK Zamek inauguruje nowy cykl. W kolejnych tygodniach czeka nas wieczór z dokumentami Pawła Łozińskiego (to syn Marcela), Jacka Bławuta oraz Tomasza Wolskiego. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny. Prowadzenie - Piotr Pławuszewski z UAM.

Sylwia Klimek

  • "Dokument w dobrych rękach" - spotkanie z twórczością Marcela Łozińskiego
  • 4 lipca, godz. 19, Sala Audiowizualna CK Zamek
  • wstęp wolny