Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

ALE KINO! Nie chcę dorosnąć

Festiwal Ale Kino! to wbrew pozorom nie tylko propozycje filmowe dla najmłodszych. Znajdziemy tu także dramaty kierowane do starszej widowni, które poruszają ważne problemy społeczne. I właśnie takie kino było motywem przewodnim pokazu filmów krótkometrażowych zatytułowanym Muchy i inne krótkie filmy.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Moja rodzina to cyrk", fot. materiały organizatorów

Tworząc tegoroczny program organizatorzy festiwalu nie poszli najprostszą drogą. Obfituje on w bardzo szerokie filmowe spectrum, zarówno pod kątem tematyki, jak i formy. Dla mnie zawsze wielką atrakcją są pokazy filmów krótkometrażowych. Ale Kino! to kolejny festiwal, który rozbudowuje taką sekcję. Dzięki temu mamy szansę poznać naprawdę wyjątkowe produkcje, które dostępne są przeważnie tylko w obiegu festiwalowym.

Pierwszym filmem w oglądanym bloku był francuski Młodość, moja miłość. I właściwie tytuł w stu procentach oddaje czym jest ten obraz. Trzech nastolatków rozmawia o dziewczynach, aż jeden z nich postanawia przekuć słowa w czyn. Średnio mu się to udaje, ponieważ dziewczyna odjeżdża zanim porozmawiają, ale gubi ipoda. Szczęśliwy znalazca by go oddać rusza z przyjaciółmi na wieczorną imprezę. Błędy młodości, szaleństwa, zatargi z policją - to wszystko towarzyszy ich młodzieńczej nocnej wyprawie. Gdy docierają do celu otrzymują upragnioną szansę wejścia na mityczną imprezę, a znalazca możliwość porozmawiania z dziewczyną, o której marzy. Piękny obraz ukazujący młodzieńczą brawurę oraz siłę uczucia. Upór i determinacja w dążeniu do szczęścia jak widać się opłacają.

O poszukiwaniu szczęścia opowiada również kolejny film Black Sheep Boy. W tym wypadku całość jest bardziej poważna i dramatyczna. Nasz bohater jest pogrążony w mocnej depresji i usilnie pragnie odnaleźć szczęście. Wszystko w konwencji 8-bitowych gier z lat 80-tych, co dodaje filmowi niepowtarzalnego charakteru. Bohater przemierza kolejne poziomy, napotykając po drodze antropomorficzne stworzenia wskazujące kierunek dalszej podróży. Obraz głęboko filozoficzny o strachu przed życiem, odpowiedzialnością, czy po prostu przed dorastaniem. Po seansie uzmysławiamy sobie, jak ważna w codziennym życiu jest miłość, a także bliskość ukochanej osoby. Czasami nie doceniamy tak drobnych rzeczy, ale gdy je tracimy orientujemy się, jak są ważne w drodze do szczęścia.

Muchy to również obraz o strachu przed dorosłością. Grupa przyjaciół żyje beztrosko. Imprezują, szaleją i dobrze się bawią nie myśląc o konsekwencjach. Myśl o przyszłości ich przeraża. Dorosłość, rodzina oraz widmo zerwania kontaktu i porzucenia paczki kolegów, na chwilę zmusza ich do refleksji. Niestety trwa to tylko ułamek sekundy. Wracają do beztroskiej zabawy, która kończy się tragicznie. W jednym momencie kończy się przy tym ich dzieciństwo. Widzimy przerażenie bohaterów. Nikt nie jest gotowy wziąć odpowiedzialności za własne czyny. Tłumaczą się młodością, twierdzą, że skoro nie mieli złych zamiarów to nie mogli postąpić źle. Niestety, świat dorosłych tak nie działa.

Na koniec setu zaprezentowano film, który wcisnął mnie mocniej w fotel (niestety nie kinowy). Cały czas jestem w szoku, że tak mocna rzecz znalazła się na festiwalu kierowanym do młodego widza. Chociaż przede mną jeszcze kilka seansów, to już teraz mogę powiedzieć, iż W naszej synagodze to największe festiwalowe zaskoczenie. Obraz mroczny, niepokojący, momentami bardzo naturalistyczny. Reżyser Ivan Orlenko wziął do ręki niedokończone dzieło Franza Kafki i stworzył z niego szalenie intrygujący film o tajemniczym zwierzęciu w synagodze. Nikt nie wie kim lub czym ono jest. Jak mówił po seansie reżyser, dla każdego będzie to coś innego, pozostawia widzom pole do interpretacji. Mistycyzmu dodaje przetłumaczenie całości na język jidysz. I gdy wydawało się, że nie wydarzy się tu nic zaskakującego twórcy stosują szokujący twist na koniec. Film ten wręcz zdemolował mnie mentalnie - nawet teraz nadal mocno siedzi w mojej głowie. To jeden z tych obrazów, które po prostu trzeba zobaczyć.

Patryk Szczechowiak

  • 38. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
  • Muchy i inne krótkie filmy
  • reż. Léo Fontaine / James Molle / Edgardo Pistone / Jerry Hoffmann / Ivan Orlenko
  • wiek: 16+

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020