Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Cały mikroświat Hoffmanna

W zeszłym roku na Festiwalu Animator jego film zdobył wyróżnienie za "niekonwencjonalne wykorzystanie mediów", a już od 4 lipca będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób powstawał Świat, który uleciał na grzbiecie krowy. Wojciech Hoffmann zaprasza na making of do galerii Curator"s Lab.

. - grafika artykułu
Kadr z filmu "Świat, który uleciał na grzbiecie krowy", fot. materiały prasowe

Wojciech Hoffmann jest artystą audiowizualnym, współtwórcą animacji i teledysków. Współpracował między innymi z duetem Skalpel, Gabą Kulką, Pidżamą Porno czy z Robertem Brylewskim. Jest też kierownikiem Pracowni Interfejsu Graficznego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Prace nad filmem Świat, który uleciał na grzbiecie krowy trwały cztery lata. Oprócz uczestników zeszłorocznego Animatora film mogli zobaczyć między innymi widzowie Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie i Festiwalu Młodzi i Film, na którym miał swoją premierę. Hoffmann na potrzeby tej animacji stworzył unikalną metodę, odmienną od dziś najpowszechniejszych, podczas których szkice powstają na kartce papieru, by zaraz potem przenieść się na ekran komputera. Dla reżysera kluczowe było aby - oprócz filmu - wytworzyć coś namacalnego. Wszystkie postacie i elementy scenografii zostały wydrukowane w technologii druku 3D.

Co więcej, postaci były zbudowane na sztywno, przez co nie są elastyczne i nie można w łatwy sposób zmienić ich ułożenia. Oznacza to, że musiały powstawać różne warianty dla każdego z filmowych bohaterów. W wyniku tego zostało wydrukowanych ponad 1000 figurek, które zostały następnie poklatkowo sfotografowane i złożone w animowaną całość. Co bardzo ważne, materiał użyty do produkcji figurek (filament PLA) jest biodegradowalny, więc można go stosować bez obaw o środowisko.

Na wystawie w Curator"s Lab zostaną zaprezentowane zarówno występujące w filmie postaci jak i elementy scenografii. Będą więc kury, krowy, dziad i baba, domy, ciężarówki, samochody. Słowem - cały stworzony przez Hoffmanna mikroświat przedzielony na pół autostradą...

Adam Jastrzębowski

  • wystawa Making of Wojciech A. Hoffmann
  • Galeria Curators'Lab, ul. Nowowiejskiego 12
  • 4-12.07
  • więcej informacji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019